Lúčila sa kúpeľom v cisárskej fontáne

Dawn Lorraine Fraserová prekonala vo svojej kariére 39 svetových rekordov. Ako prvá plavkyňa v histórii dokázala vyhrať jednu disciplínu na troch olympijských hrách za sebou (Melbourne 1956, Rím 1960, Tokio 1964) i pokoriť na 100 m voľný spôsob hranicu ..


FOTO ARCHÍV


Dawn Lorraine Fraserová prekonala vo svojej kariére 39 svetových rekordov. Ako prvá plavkyňa v histórii dokázala vyhrať jednu disciplínu na troch olympijských hrách za sebou (Melbourne 1956, Rím 1960, Tokio 1964) i pokoriť na 100 m voľný spôsob hranicu jednej minúty (27. októbra 1962 v Melbourne - 59,9). Napriek tomu boli chvíle, keď sa za ňu celá Austrália hanbila.

Tokijský hetrik i hanba

Dôvodom boli jej činy na olympiáde v Tokiu 1964, kde na sto metrov kraul dovŕšila svoj zlatý olympijský hetrik. Fraserová, ktorá krátko pred začiatkom Hier prišla pri autonehode o matku a sama si pritom poranila chrbát, išla po konci plaveckých súťaží navštíviť austrálske pozemné hokejistky. Dala si s nimi pár pív a následnú divokú párty v tokijskom cisárskom parku zakončila čľapkaním v cisárskej fontáne. Polícia ju napokon zadržala s japonskou vlajkou v ruke, ktorú si chcela nechať na pamiatku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Austrálska plavecká federácia sa zachovala kruto. Fraserovej udelila stop na desať rokov, čo pre vtedy 27-ročnú Dawn znamenalo vlastne koniec kariéry. „Sklamanie už prebolelo. Pre mňa je najdôležitejšie, že mi austrálsky ľud veľmi rýchlo odpustil,“ priznala o 36 rokov neskôr (pred začiatkom olympiády 2000 v Sydney) v rozhovore pre nemecký denník SportBild.

„Najviac výčitiek smerovalo vtedy na mňa zo strany funkcionárov. Prekážalo im, že som to urobila v národných plavkách. Neboli to však súťažné, ale obyčajné,“ bránila sa rodáčka z Balmainu, ktorá sa dlho po nútenom konci kariéry prezentovala na verejnosti . V roku 1988 sa dokonca dala na politiku a zvolili ju za poslankyňu parlamentu Nového Južného Walesu.

Plávanie však nedokázala opustiť. Ako trénerka sa mu venovala až do vlaňajška, keď počas oficiálnej prezentácie autobiografickej knihy v Sydney nazvanej „Dawn - One Hell of a Life (Dawnová - Peklo života)“ oznámila odchod z verejného života. „Chcem už žiť pokojnejšie, tráviť viac času v záhradke a na svojej farme v Riverine,“ prezradila plavkyňa, ktorá po konci kariéry si okrem iného otvorila v Balmaine obchod so syrom i malú krčmičku.

SkryťVypnúť reklamu

Stimulom astma a brat Don

Dawn Fraserová sa narodila v roku 1937 v Balmaine ako najmladšia z ôsmich detí. Mala troch bratov a štyri sestry. Jeden z nich, Don, mal na jej ďalšie životné kroky rozhodujúci vplyv. Po tom, čo ju v detstve sužovala astma, ju presvedčil, že ak chce mať zdravé pľúca, potrebuje plávať. Sám jej šiel príkladom, a tak sa malá Dawn nechala presvedčiť. Krátko po jej 13. narodeninách však Don zomrel. „Posledné, na čo si v súvislosti s ním spomínam, je, ako mi cez okno nemocnice kričal: máš dar, trénuj aj za mňa. Musela som jeho prianie naplniť,“ spomína Dawn na chvíle, ktoré ju popohnali k plaveckému vrcholu.

Po Donovej smrti si našla trénera Harryho Gallaghera a odsťahovala sa za ním do Adelaide. Hoci si čoskoro musela začať na seba zarábať, trénovala s húževnatosťou a nadšením. „Musela som stíhať tri zamestnania. Vo fabrike na dámske odevy, na benzínovom čerpadle a večer som ešte obsluhovala v jednom mliečnom bare. Ale plávanie som neokrádala. Vypočítala som si napríklad, že len na tréningoch som dva a polkrát oboplávala austrálsky kontinent,“ vraví Fraserová, ktorú pred tromi rokmi vo Viedni vyhlásili za najlepšiu plavkyňu storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Down lákali muži i ženy

Austrália ju napriek jej excesom milovala a miluje, hoci Fraserová sa dnes už tak necíti. „Som už len žena z ľudu. Austrálske plávanie však patrí medzi najlepšie na svete.“

O svojom intímnom živote však ikona austrálskeho športu pred médiami vždy mlčala. Príčiny vysvetľuje až v autobiografickej knihe. „Mala som v živote niekoľko vzťahov so ženami, ale jedného dňa som prišla na to, že to nie je to pravé. O mojom milostnom živote kolovali v časoch najväčšej slávy rôzne zvesti a keby sa prevalilo, že som bisexuálka, mala by som to s novinármi i verejnosťou ešte ťažšie.“

Fraserová však napokon našla zaľúbenie v mužovi. Rok po tokijskej olympiáde sa vydala za Garyho Warea, s ktorým má dcéru Dawn Lorraine, no ich vzťah dlho nevydržal.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s bleskami

K mužom však žena, po ktorej v Sydney pomenovali ulicu, nemala nikdy ďaleko. „Môže za to brat Don. Inklinovala som k nemu viac ako ku ktorejkoľvek kamarátke. Keď sa chystal s partiou hrať futbal na školskom turnaji, chcela som tiež. Dlhé vlasy však prezrádzali, že som dievča, a tak som ich presvedčila, nech ma ostrihajú nakrátko. Potom si už nikto nevšimol, že nie som chlapec. Bola som na krídle a šlo mi to celkom dobre,“ spomína Fraserová.

V živote však napriek nútenému koncu mala dva razy veľké šťastie. O život sa jej v oboch prípadoch usiloval blesk. V rodičovskom dome ju otec pred guľovým bleskom zachránil v poslednej chvíli, vlani počas golfového turnaja prominentov v Monaku udrel blesk pri osemnástej jamke tesne vedľa nej. Zasiahol blízko pri nej stojaceho juhoafrického novinára, ktorý však nehodu našťastie prežil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 108
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 504
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 184
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 549
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 438
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 226
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 940
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 874
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu