h dokumentov s názvom Tolerancia. Cudzie slovo? Do prvého septembra si každý druhý deň môžete pozrieť namiesto seriálu jeden diel zo série.
Tolerancia je cudzie slovo
Pripravovaný cyklus je o spolužití väčšiny s národnostnými menšinami na Slovensku a aj za jeho hranicami, v Európe. Tolerancia - skúste obsah tohto slova pomenovať po slovensky a zistíte, že to nie je jednoduché. Ohľaduplnosť, znášanlivosť, slušnosť a aj láska k blížnemu by prichádzali do úvahy, ale najlepšie ho všetky tieto pojmy dohromady.
Desať filmov z produkcie spoločnosti Barok Film, ktorú ešte stihol osloviť súčaný úrad vlády v gescii jej podpredsedu pre ľudské práva a menšiny Pála Csákyho, pripravil verejnú informačnú kampaň o menšinách v elektronických médiách. Kampaň sa 1. septembra nekončí. Bude pokračovať verejnými diskusiami, ale až po voľbách. Vyvrcholí Koncertom tolerancie. Očividne má toto neľahké slovo veľa spoločného s politikou. Prečo by nemalo mať, aj o tom sú tieto dvadsaťšesťminútove snímky.
O nás a o Európe
Šesť dokumentov zachytáva život národností a etník na Slovensku. Štyri sú o iných európskych menšinách v lone väčších národov. Dozvieme sa o pocitoch slovenských Nemcov, aj o Nemcoch, žijúcich v talianskej Verone. O Švédoch medzi Fínmi alebo o národnostnom "guláši" Košíc. O Rómoch v Hermanovciach a v Španielsku. Poučná prechádzka európskou schopnosťou tolerovať má snahu pripraviť náš mentálny vstup do novovznikajúceho spoločenstva národov pod strechou Európa. V septembri po voľbách si budú môcť o dokumentoch podiskutovať diváci, ktorí si z dovoleniek doviezli vlastné poučenia o spolunažívaní národov na európskych letoviskách, i keď samotné dokumenty práve kvôli dovolenkám sotva uvidia.
Film prvý už tento týždeň
Juraj Jakubisko sa vrátil na domácu pôdu dokumentom o Rusínoch. Svoj film nakrútil za tri a pol dňa a otvorili sa mu vraj každé dvere, na ktoré zaklopal. Vo svojom štýle neobišiel žiadny obrad - bol aj na svadbe aj na pohrebe. Nevyhol sa dvojníkovi Andyho Warhola. Hľadal vlastné korene a zjavne niečo našiel, pretože sa stotožňuje s územím, ktorým prešli už Kelti, Rimania, Slovania, Huni, Tatári a Turci. Rusínov zachránilo gréckokatolícke náboženstvo, Rómov životný pocit. Európa sa snaží zachrániť záujmom o menšiny, čo prekvapilo aj samotného režiséra, ktorý reprezentuje slovenskú menšinu v Prahe. Teší sa z tejto príležitosti návratu, pretože v Prahe vznikla móda nakrúcať kratšie - dvanásťminútové dielka. U nás mu Slováci dali trikrát viac času.
Filmy cyklu TOLERANCIA. CUDZIE SLOVO?
12.8.2002
Farebné kamienky
Napriek potláčaniu za minulého režimu sa dodnes hlási k rusínskej národnosti približne 24 000 obyvateľov Slovenska. O ich búrlivej minulosti, živote na pomedzí Východu a Západu, ale aj o skvelej kultúre a významných osobnostiach je dokument Juraja Jakubiska.
scenár Nikita Slovák, réžia: Juraj Jakubisko
13.8.2002
Paralelné svety - paralelné Košice
O duchu metropoly východného Slovenska Košíc ako multietnického mesta, v ktorom pospolu, no nie bez problémov žijú Nemci, Židia, Maďari, Rusíni, Rómovia a Slováci.
scenár: Marek Vadas, réžia: Tomáš Kaminský
15.8.2002
Ostrovy v prúde času
Kontrast medzi históriou a súčasným životom Chorvátov, žijúcich v okolí Bratislavy (Jarovce, Čunovo, Devínska Nová Ves) - a karpatských Nemcov (Nižný a Vyšný Medzev, Levoča, Kežmarok).
scenár a réžia: Vladimír Štric
19.8.2002
Hranice nie sú tam, kde sú
Slovensko-maďarské spolužitie na území slovenského Podunajska v dokumentárnom filme, ktorý je ponáškou na road-movie.
scenár a réžia: Ján Stračina
20.8.2002
Jeden domov pre všetkých
Spolužitie rómskeho, maďarského, nemeckého, slovenského i poľského etnika z prostredia obce Dunajská Lužná.
scenár a réžia: Jozef Banyak
22.8.2002
Zabudnuté deti
Život rómskeho etnika v lokalitách Jarovnice, Svinia, Lomnička, Hermanovce prevažne vlastnými očami samotných miestnych Rómov, najmä detí.
námet Peter Kerekeš, scenár a réžia: Boris Bočev
26.8.2002
Hľadanie spoločného času
Španielsky národ v etnickom zmysle nejestvuje. Španielske kráľovstvo tvoria podľa ústavy Kastílčania, Katalánci, Baskovia a Galicijčania. Každý národ má svoj oficiálny jazyk, svoju kultúru. Práve tu sa uskutočnil úspešný projekt začlenenia Rómov do spoločnosti.
scenár a réžia: Jozef Banyák
27.8.2002
Kto kope za Belgicko...
Flámovia, Valóni a Nemci sú hlavnými národmi, tvoriacimi dnešné Belgicko, štát, ktorý si pred časom za cieľ svojho hromadného exodu vybrali aj slovenskí Rómovia. Spôsoby spolužitia rôznych národov v jednom štáte dokumentujú zábery z Bruselu, Antverp i belgického vidieka.
scenár: Elena Linczenyiová, réžia: Ivan Hansmann
29.8.2002
Nielen príbeh vody
Hoci 93 percent fínskeho obyvateľstva tvoria ugrofínski Fíni, šesťpercentná švédska populácia je považovaná za jeden zo štátnych národov a švédština je druhým oficiálnym štátnym jazykom, v krajine sú tri švédske vysoké školy.
scenár: Nikita Slovák, réžia: Jozef Kaiser
1.9.2002
Kúpená zem
Rieka Adige pramení v Alpách, preteká Južným Tirolskom, severom Talianska, aj cez mesto Bolzano. Vymedzuje územie, obývané nemeckou národnostnou menšinou v Taliansku. Okrem Nemcov a Talianov tu žije i 4,5 percenta Ladinov.
scenár a réžia: Peter Hledík
Autor: Tina Čorná / Foto: Art alebo Barok? Film