BRATISLAVA – Zástupcovia finančnej skupiny J&T, ktorá spravuje Reštitučný investičný fond, odmietajú akékoľvek podozrenia z jeho tunelovania. Reagovali tak na medializované informácie o predraženom nákupe akcií Slovenskej plavby a prístavov, na ktorom mali zarobiť veľkí akcionári fondu Penta Group a Istrokapitál. O tomto obchode informoval denník SME v sobotu.
Fond kúpil od Penty a Istrokapitálu akcie prístavov po 842 korún, pričom tieto dve finančné skupiny za tieto isté akcie pred štyrmi mesiacmi zaplatili iba 160 korún. Z účtu reštitučného fondu tak odtieklo 150 miliónov a pribudli tam akcie za 30 miliónov. Transakciu odvčera prešetruje Úrad pre finančný trh. „Vyžiadali sme si dokumenty od každej zo zúčastnených strán,“ potvrdila Júlia Šteflíková z úradu.
O transakcii rozhodlo predstavenstvo fondu, tvorené hlavne ľuďmi, ktorých dosadili veľké finančné skupiny, a tiež dozorná rada, kde má zastúpenie aj FNM. „Je pravda, že sme tieto akcie kúpili po 842 korún. Zároveň so zmluvou sme však podpísali aj zmluvu o spätnom odkúpení najneskôr do 9. októbra. Dohodnutá cena je 863 korún za akciu,“ povedal predseda predstavenstva reštitučného fondu Erik Osuský. Ešte v piatok napoludnie, keď sa o podozrivú transakciu začali zaujímať novinári, však o akejkoľvek možnosti spätného odkúpenia mlčal.
Nik z reštitučného fondu nevedel povedať, z koho iniciatívy obchod vznikol. Po rozpačitých vyjadreniach nakoniec šéf správcu reštitučného fondu J&T Asset Management Boris Procík vyhlásil, že s Istrokapitálom „komunikujeme denne“.
Procík je presvedčený, že Istrokapitál takto požičané peniaze vráti. „Zďaleka nie je naším záujmom znižovať hodnotu akcií.“ Je takisto presvedčený, že reštitučný fond nemal legislatívnu prekážku uzatvárať termínovaný kontrakt o budúcom predaji akcií prístavov.
Denníku SME však dva rôzne zdroje potvrdili existenciu usmernenia Úradu pre finančný trh, podľa ktorého nemôže reštitučný fond, rovnako ako otvorené podielové fondy, uzatvárať termínované obchody. Včera nikto na úrade nevedel platnosť takého usmernenia oficiálne potvrdiť, ani sa k nemu vyjadriť, no jeho existenciu nepopreli.
Reštitučný investičný fond vznikol, aby jeho akciami odškodnili ľudí, ktorým zobrali komunisti majetky. Dnes má okolo dvetisíc akcionárov, väčšinou obyčajných ľudí. Najvýznamnejšie postavenie medzi akcionármi nedávno získali J&T, Istrokapitál a Penta Group.
TOMÁŠ VELECKÝ