Ako ďalšie príčiny uvádzajú rodinné a finančné problémy, čakanie na skrátenie základnej služby a záujem o štúdium v budúcom období. Jehovisti vojenskú službu odmietajú z náboženských dôvodov. Nástup na výkon základnej služby sa niektorí jednotlivci podľa údajov ministerstva obrany snažia odďaľovať nepreberaním povolávacích rozkazov, opakovanými žiadosťami o zdravotné úľavy alebo udávaním pobyt v zahraničí.
Medzi ďalšie využívané spôsoby patrí vybavenie prijatia na štúdium a krátkodobá práceneschopnosť v čase nástupu na výkon základnej služby. Za posledné tri roky má vyhýbanie sa výkonu základnej služby stúpajúcu tendenciu osobitne v Bratislave a Bratislavskom kraji.
Za hlavný dôvod možno považovať zverejňovanie úvah o skracovaní základnej služby v budúcnosti v masovokomunikačných prostriedkoch, uviedol hovorca ministerstva obrany František Kašický. Mnohí sa preto rôznymi spôsobmi snažia vyhnúť povinnej vojenskej službe a prejsť do roku povolania, keď bude základná služba kratšia, konštatoval.
Občan odmietajúci plniť si brannú povinnosť sa dopúšťa jednak spáchania priestupku na úseku obrany republiky, za čo mu hrozí pokuta tritisíc korún, a aj trestného činu. Za marenie spôsobilosti na službu mu hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až päť rokov. Za neplnenie odvodnej povinnosti hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.
V prípade obchádzanie brannej povinnosti je to šesť mesiacov až dva roky. Ak odvedenec nenastúpi na službu v ozbrojených silách, hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov. V prípade brannej pohotovosti štátu sa tieto sadzby značne zvyšujú.
K 1. júlu odmietlo nastúpiť na základnú vojenskú službu 63 odvedencov, z nich 61 je z Vyššej vojenskej správy Bratislava.
(tasr)