Podľa údajov z úrazových chirurgií sa počas letných prázdnin stáva obeťami úrazov viac detí. Na detskej chirurgii v Bratislave každoročne ošetria okolo 35 000 detí, šesťdesiat percent z toho je úrazov. Spýtali sme sa primára traumatologického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Trnave MUDr. JÁNA KUCHTU, v ktorej oblasti je situácia najvážnejšia.
Ktoré úrazy sa v lete stávajú deťom najčastejšie?
„V tomto období sú najčastejšími úrazmi zlomeniny v oblasti lakťa a zápästia, ktoré sa stanú pri páde z preliezok alebo zo stromov. Vyskytujú sa aj zlomeniny predlaktia, ktoré vznikajú najčastejšie vtedy, keď dieťa spadne pri korčuľovaní prudko na obe ruky. Bohužiaľ, v lete máme aj viac ťažších úrazov, ktoré sa stávajú pri autonehodách. Niekedy deti podbehnú pod auto, inokedy v ňom sedia, keď havaruje, alebo ich zrazí pri bicyklovaní. O niečo viac ako cez rok je aj pádov z bicykla. Pri niektorých ťažších prípadoch skončia deti s úrazom hlavy a poškodením mozgu. Detských úrazov je v lete zhruba o 20-30 percent viac ako cez školský rok.“
Čo si majú všímať rodičia, keď ich dieťa spadne, povedzme, z bicykla?
„Ak má po páde z bicykla bolesti, je bledé, potí sa a je mu na vracanie, treba okamžite ísť k lekárovi. Ak dieťa spadlo, ale funguje normálne, je čulé, rozpráva a nič ho zvlášť nebolí, tak sa mu zrejme až tak veľa nestalo. Ale nie je chybou aj tak prísť k lekárovi, aby nám nejaký vážny úraz neušiel.“
Mali by deti nosiť na bicykel za každých okolností helmu?
„Keď nechcete skončiť trebárs s prasknutou lebkou, je to veľmi dôležité. Teraz sú už rýchle bicykle a horské bicykle a na tých treba nosiť helmu. Dobre je nosiť ju aj pri korčuľovaní alebo pri jazde na skateboarde. Vo viac ako v šesťdesiatich prípadoch zo sto dokáže človeka pri páde ochrániť a na to sa stále zabúda. Ale keď sa už decku kúpil bicykel za sedemtisíc, nech sa mu kúpi aj helma za 500 alebo tisíc korún.“
Môžu chrániče zabrániť aj vážnejším úrazom alebo iba odreninám?
„Chrániče nemôžu zabrániť tým zlomeninám, kde sa ruka alebo noha dostane do neprirodzenej polohy. Zabránia však tým poraneniam, ktoré sa stanú následkom priameho úderu – napríklad na lakeť alebo na koleno. Korčuliari mávajú často zlomeninu jabĺčka. Aj nákolenníky a chrániče na lakte skutočne treba nosiť. Keď sa ide dieťa pokorčuľovať okolo domu, dovolil by som mu to aj bez chráničov, ale keď ide niekde na dráhu, kde pôjde rýchlo, veľmi by som ich odporúčal.“
Aké úrazy sa stávajú pri kúpaní?
„Typickými letnými úrazmi sú zlomeniny krčnej chrbtice. Odmalička treba dieťa vychovávať tak, aby do vody skákalo na zadok alebo na nohy a v žiadnom prípade mu nedovoliť, aby skákalo na hlavu. Nesprávny skok aj do metrovej vody môže spôsobiť vážne poranenie chrbtice. A keď sa pri tom poškodí miecha, sú z toho ťažké následky na celý život.“
MONA GÁLIKOVÁ