Bratislava 12. augusta (TASR) - Inštitút minimálnej mzdy, ktorú každoročne vláda SR stanovuje v príslušnom nariadení, by mal v podmienkach trhovej ekonomiky postupne uvoľniť cestu dobrovoľnému určovaniu mzdy na základe dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), podľa ktorej by obmedzenie administratívnych zásahov štátu do tvorby miezd nepochybne prispelo k oživeniu trhu práce na Slovensku.
"Systémové kroky vlády na podporu podnikania a vytváranie nových pracovných príležitostí zabezpečia, že mzdy zamestnancov budú rásť prirodzenou cestou," domnievajú sa zástupcovia aliancie.
Tohtoročnú mieru zvýšenia minimálnej mzdy, o ktorej by mal kabinet rozhodnúť koncom augusta, je podľa nich potrebné dôkladne zvážiť z hľadiska jeho dopadov na ekonomiku. Týka sa to predovšetkým vplyvu na verejné výdavky, odvodové zaťaženie podnikateľov a obyvateľstva, nezamestnanosť a konkurencieschopnosť slovenských podnikov na zahraničných trhoch. "Nárast minimálnej mzdy musí korešpondovať s rastom produktivity práce a výkonnosti hospodárstva. Jej nepremyslené a nepodložené zvyšovanie môže znížiť konkurencieschopnosť slovenskej produkcie a vyvolať ďalší nárast nezamestnanosti," načrtla možné dôsledky aliancia. V súčasnosti predstavuje minimálny zárobok 4920 Sk, pričom Konfederácia odborových zväzov SR presadzuje jej úpravu s účinnosťou od 1. októbra na 6190 Sk. Predstavitelia zamestnávateľov sú ochotní akceptovať nárast na maximálne 5450 Sk a rezort práce navrhuje 5570 Sk.
PAS vznikla v novembri minulého roka a jej zakladateľmi boli Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR) a Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. Cieľom aliancie je pričiniť sa o skvalitnenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Združuje podniky pôsobiace v SR, ktoré ročne dosahujú tržby na úrovni 130 miliárd Sk a zamestnávajú približne 40 000 pracovníkov.