
Cez slovensko-ukrajinskú hranicu prechádza hlavná cesta čierneho importu cigariet. Vlani na tejto hranici zadržali vyše 6 miliónov kusov cigariet. FOTO PRE SME – VERONIKA JANUŠKOVÁ
MICHALOVCE – Pašovanie alkoholu a cigariet je už dlhý čas významným odvetvím čiernej ekonomiky, o likvidáciu ktorého sa kompetentné orgány štátu neusilujú s takou vehemenciou, aká by sa očakávala. Z pomalosti pri riešení tohto problému obviňujú príslušné zložky štátnej moci aj slovenskí výrobcovia liehu, ktorí sa ako ďalší cítia poškodení činnosťou pašerákov a nelegálnych výrobní liehu, pretože tí svojimi dumpingovými cenami ohrozujú odbytové možnosti liehovarníckeho priemyslu.
Podľa informácie Združenia výrobcov liehu a liehovín na Slovensku ročný únik len na spotrebných daniach na liehu predstavuje pre štát okolo 4 miliardy korún. Okrem nelegálnej výroby liehu doma, samostatnou kapitolou je jeho pašovanie najmä z Ukrajiny a Poľska, ale aj iných štátov. Podľa informácií, ktoré nám poskytol tlačový odbor Colného riaditeľstva SR, od začiatku vlaňajšieho roka colníci zachytili 119 prípadov pašovania alkoholu.
Najpašovanejším sortimentom je 96-percentný lieh, denaturovaný lieh a 40-percentná vodka. Hlavné trasy pašerákov alkoholu vedú cez Prešov, Žilinu a Košice, vlani iba v jednom prípade colníci zachytili 50 litrov 96-percentného liehu na hranici vo Vyšnom Nemeckom.
Cez slovensko-ukrajinskú hranicu v tomto teritóriu prechádza hlavná cesta čierneho importu cigariet. Len do konca tohtoročného mája tu colníci zadržali vyše milióna kusov cigariet. Vlani to bolo vyše 1,5 milióna, pričom na celej slovensko-ukrajinskej hranici toto číslo narástlo na vyše 6 miliónov. Na ilustráciu, čierny dovoz cigariet na slovensko-rakúskej hranici predstavoval necelých 65-tisíc kusov a na slovensko-maďarskej 301-tisíc kusov. Do Čiech sa z nášho územia pašeráci pokúšali previezť temer 13 miliónov kusov cigariet. Tie nepochádzali z nášho územia, používali ho iba ako „tranzit“. Je veľmi pravdepodobné, že taktiež prišli z ukrajinskej strany.
Ako z informácie colného riaditeľstva vyplynulo, vlaňajší colný únik na cigaretách predstavoval 8,5 milióna korún. V skutočnosti toto číslo musí byť mnohonásobne vyššie a odhalený kontraband predstavuje iba vrchol ľadovca, ktorý má nesmierne širokú základňu.
KATARÍNA LUKÁČOVÁ
Colná hodnota pašovaného alkoholu
Rok 1999 18 miliónov
Rok 2000 10,7 milióna korún
Colný dlh pašovaného alkoholu
Rok 1999 35 miliónov korún.
Rok 2000 17 miliónov