Ktoré úrazy z hľadiska počtu úmrtí boli v histórii Slovenska najvážnejšie?
„Najväčší hromadný úraz bol v roku 1995 vo Východoslovenských železiarňach Košice. Po výbuchu potrubia vysokopecného plynu zahynulo jedenásť ľudí. Ďalší hromadný úraz bol v roku 1997 pri oprave na železničnej trati, keď zachytil IC rýchlik pracovníkov. Štyria utrpeli smrteľný pracovný úraz, jeden ťažký pracovný úraz a dvaja pracovné úrazy. Vlani zahynuli štyria ľudia pri požiari lesa v Slovenskom raji. Pracovali v rámci verejnoprospešných prác. Bohužiaľ, zomreli aj dvaja mladiství. Ich smrť je však klasifikovaná ako mimopracovný úraz.“
Znamená to, že východ je najhorší?
„Na východe Slovenska boli najzávažnejšie hromadné úrazy, ale netvrdil by som, že východ je najrizikovejší. Podľa našej evidencie bolo napríklad v roku 2000 najviac – 19 smrteľných pracovných úrazov a 35 ťažkých pracovných úrazov – v Bratislavskom kraji.“
Na štvrtom mieste v počte smrteľných pracovných úrazov sú v posledných rokoch vrátnici. Ako je možné, že práve toto zdanlivo sedavé zamestnanie patrí medzi najrizikovejšie?
„Časť ich úrazov je spôsobená prepadnutiami. Časť si privodili sami najmä pri obchôdzkach. Často strážia zle osvetlené priestory, idú na obchôdzku, porušia stanovenú trasu, padnú do výkopu a podobne. Zlomené nohy nie sú výnimočné. Treba si uvedomiť, že medzi vrátnikmi je dosť starších ľudí.“
Čísla, ktoré evidujete o počte zranených a mŕtvych pri výkone povolania, sú pravdivé alebo sa firmy snažia zahladzovať úrazy?
„Čísla v štatistike Národného inšpektorátu práce vychádzajú z našich protokolov. Ale nemáme zachytené úrazy a úmrtia, ktoré zamestnávatelia nenahlásili. Žiaľ, sú firmy, ktoré úrazy zatajujú. Snažia sa poškodených vykompenzovať jednorazovými odmenami. Odškodné, ktoré by mali podľa platnej legislatívy uhradiť, by ich stálo oveľa viac. Niekedy sa dozvedáme o prípadoch až ex post od príbuzných alebo od zdravotných poisťovní. Tie od nás niekedy aj po roku žiadajú vyjadrenie k pracovnému úrazu, o ktorom sme nevedeli.“
To sa asi ťažko dokazuje vina.
„Samozrejme. Veď napríklad pri stavebných prácach môže byť po roku stavba ukončená, lešenia sú dávno preč, výkopy zasypané. Je veľmi ťažké vyšetrovať a zisťovať, čo a ako sa stalo.“
Máte problémy aj so svedkami?
„Nie je vždy jednoduché získať svedecké výpovede. Svedkovia, ale často aj postihnutí sa z obavy o stratu zamestnania snažia korigovať výpovede.“
Čo býva najčastejšia príčinou úrazov a úmrtí pri práci?
„Používanie nebezpečných postupov, porušovanie platných pravidiel hry. Pracovníci si nedávajú pozor, často nemajú dostatočné predpoklady na výkon práce, preceňujú svoje schopnosti. No a alkohol. Z hľadiska zdrojov smrteľných pracovných úrazov sú jednoznačne najnebezpečnejšie dopravné prostriedky.“
V štatistike sa uvádza smrteľný pracovný úraz napríklad obchodného agenta. Ako môže pri výkone práce zomrieť takýto pracovník?
„Napríklad pri dopravnej nehode.“
RICHARD FILIPKO