V USA sa všeobecne hovorí, že najrizikovejším povolaním je taxikárčenie. Podľa niektorých amerických denníkov hrozí taxikárom oveľa väčšie nebezpečenstvo ako napríklad policajtom, a hoci taxikári tvoria v USA iba dve stotiny percenta pracujúcich, z celkového počtu zavraždených v jednotlivých povolaniach im údajne patrí rekordných sedem percent.
Iné zdroje zasa uvádzajú, že v popredí sú tradičné rizikové povolania. Baníci či hasiči, ktorí musia so zraneniami počítať denne, podobne ako u nás, zaujímajú popredné priečky. No najrizikovejším je vraj lovenie krabov pri Aljaške.
Dokumentárny film o najrizikovejších povolaniach vysielaný na stanici Spektrum ukazoval hrôzostrašné zábery z rozbúreného mora počas krabej sezóny.
Tá obyčajne netrvá dlho a lovci sa snažia vrátiť domov s čo najväčším úlovkom. Slovo „vrátiť sa“ je len relatívne. Práve v čase lovenia býva more nepokojné a nezriedka sa cez palubu prevalí vlna, ktorá strhne do studených vôd aj pevne sa držiaceho lovca. Kraby z mora vyťahujú vo veľkých oplotených železných konštrukciách, ktoré vážia aj tonu.
A ťažká klietka plná krabov zavesená na žeriave sa na rozhúpanej lodi kýva zo strany na stranu. Lovci ju musia chytiť a otvoriť dno, aby kraby vypadali na palubu. Ak nedostanú rozkmitanou klietkou po hlave, pokojne sa môže stať, že práve v tej chvíli ich zmetie vlna.
V niektorých končinách sveta patrí medzi veľmi rizikové povolania aj novinárčina. Vojnoví reportéri a fotografi, ale aj investigatívni žurnalisti pátrajúci po veľkých kauzách sú terčami útokov. (rf)