„Myslím si, že najnudnejšie miesto, kde som bola, je vyhliadková terasa na letisku Heathrow. Sú tam usadení ľudia so zabalenými obedmi, ďalekohľadmi a rádiami a porovnávajú si v zošitoch a príručkách lietadlá, ktoré vraj ešte nevideli. Zima, mrholí a je tu jeden nekončiaci prúd revúcich lietadiel. Pár otupených vrabcov žobre o omrvinky. Vzrušujúce? Myslím si, že nie,“ tvrdí Kristy z Oxfordu. Snímka dokladá, že vyhliadková terasa nie je na londýnskom Heathrowe jediným nudným miestom.
FOTO – ČTK/AP
Poznáte to. Zhodou rôznych okolností ste sa ocitli v istom cudzom meste. Dívate sa z okna svojho – dočasného – domova a rozmýšľate, čo podniknúť. Okrem pár vzdialených príbuzných vašej matky, spoluúčastníkov kongresu či pacientok z liečebných procedúr (dosaďte si podľa situácie) nikoho nepoznáte. Navyše, ako sa zdá, v meste je jeden supermarket, jedno kino, dva bary – a to je asi tak všetko.
Ak ste len na dovolenke a v cestovke vám zatajili, že vedľa pláže sú dve smetiská, na diskotéku treba cestovať hodinu miestnou dopravou a kemp plný vreštiacich malých Siciliánov susedí s leteckou základňou NATO, ste na tom ešte celkom dobre. O desať dní sa nočná mora skončí a vy sa vrátite domov.
Najhoršie je, ak ste sa v tom nudnom cudzom meste narodili a pomaly tu „strácate mladosť“.
Božechráň, aby ste sa pred hostiteľmi náhodou preriekli. Mohlo by vás to mrzieť. Ako napríklad istého novinára z britského Daily Telegraph, ktorého vyslali pred dvoma rokmi na atletický šampionát do kanadského Edmontonu. Vo svojom článku prekrstil mesto na „Deadmonton“ a popísal ho ako, mierne povedané, peknú nudu. Keď napríklad kanadská atlétka Stephanie McCannová neprešla kvalifikáciou, napísal toto: „Osobne si myslím, že McCannová má šťastie. Môže sa teraz vrátiť na univerzitu do Kalifornie, a my tu musíme trčať ešte šesť dní.“
Článok vyvolal ohlas v kanadskej tlači a kritizoval ho sám starosta Edmontonu, ktorý potom pozval Brita na vyhliadkový let helikoptérou nad mestom. Keď však chcel starosta vylepšiť reputáciu mesta, britskej BBC sa pochválil tým, že Edmonton má najväčšie nákupné centrum na svete.
Ešte horšie môžete dopadnúť, keď si dovolíte verejne kydnúť do svojho rodného hniezda. Britka June Wilsonová, matka troch detí a počestná občianka mesta Norwich, dala svoje znechutenie najavo v liste v miestnych novinách. Nielenže nazvala rodný Norwich nudným mestom, ale miestnych ľudí popísala ako nezdvorilých, apatických, nepriateľských a extrémne závistlivých. Vypukla kampaň spravodlivej odplaty. Pani Wilsonovú začali prenasledovať anonymy a vyhrážky. Platila za neobjednanú pizzu a rušila neobjednané taxíky. Prípad sa nakoniec skončil na polícii. Či je June Wilsonová ešte stále obyvateľkou Norwichu, nevedno.
Nuda na východný spôsob. Rozpadajúce sa obytné štvrte na okraji Moskvy. Što delať?
FOTO – ČTK/APPozor na múzeá topánok! Správy inšpirovali britskú BBC k svojráznemu prieskumu: svojim čitateľom a poslucháčom položila otázku: Aké je najnudnejšie miesto na zemeguli? Prieskum priniesol mnohé zaujímavé objavy. I keď je iste ešte mnoho ďalších extrémne, až šialene nudných dier na svete, do ktorých noha bežného poslucháča BBC zrejme nikdy nevkročila.
Početné ponosy prišli na rodné hniezda. Obyvateľ slovenského malomesta môže byť pokojný – jeho „kolega“ kdekoľvek vo vyspelejšom svete má podobné problémy. Ak už aj je kde nakupovať, celkom iste sa nie je kde dobre pobaviť, stretnúť s ľuďmi a nájsť si partnera.
„Najnudnejšie miesto na svete je akákoľvek okrajová štvrť v USA. Obchody, multiplexy, coffee shopy, obchody s pohľadnicami… vôbec nič osobité,“ píše Američan Philip. „Woodstrock v Kanade – žiadna knižnica, žiadne kníhkupectvo, jedna reštaurácia, žiadne kino, jedna rozhlasová stanica zameraná na country, veľa kostolov a žiadna tolerancia,“ pridáva svoje Morris z Kanady.
„Telford v Anglicku je najnudnejší na svete,“ píše o novozaloženom industriálnom centre čitateľ z Walesu. „Nemá osobnosť – ale je výborné, ak máte radi nákupné komplexy a predajné siene s autami. Toto mesto by mali splanírovať a vysadiť tam hustý les.“ „Obytné štvrte tu vyzerajú, akoby ich navrhli trojročné deti a všetko vyzerá rovnako. Sú tu jedny z najnižších platov v krajine a mesto je pokryté odpadkami. Je to len pracovná farma,“ tvrdí Colin, ktorý prežil v Telforde tri roky.
„Musí to byť ostrov Man. Prezývaný aj „70-tisíc alkoholikov prilepených na skalu“ – je ťažké viesť tu triezvy rozhovor. Jediná zaujímavá vec, ktorá sa dá robiť, je rátať si svoje nezdanené peniaze,“ píše Austrálčan Simon o ďalšej exotickej končine Británie.
Jeho krajan Blair síce možno nikdy nebol v diskutovanom kanadskom Edmontone, ale veľmi presne ho zasiahli starostove chválospevy na najväčšie nákupné centrum. A to tak, že vyvodil nasledovné ponaučenie: „Existuje pár varovných signálov. Tvrdenia „najväčší na svete“, „najdlhší na svete“… položte si otázku, prečo sa tak veľmi snažia. Ódy na živú multikultúrnu atmosféru (ktoré mesto okrem Reykjavíku dnes nie je multikultúrne). Akékoľvek miesto s jednokoľajkou alebo otáčavou reštauráciou. Akákoľvek zmienka o „sesterských miestách“. Spomeňte si na niekoho zaujímavého z toho mesta – a žije tam ešte? Každému mestu, ktoré má za svoju druhú najväčšiu atrakciu múzeum topánok, sa treba vyhnúť!“
Nuda s milionármi
„Mesto Naples je obľúbenou destináciou amerických i zahraničných návštevníkov. Naša subtropická klíma a biele pieskové pláže z neho robia dokonalé miesto pre zimný oddych. Naples má nádherné ubytovacie a stravovacie mžnosti, svetoznáme obchody a pamätihodnosti,“ píše sa na oficiálnej stránke dvadsaťtisícového turistického mestečka na Floride. Míle pláží, jemný morský príboj, výborná rybačka v slanej i sladkej vode, golf a tenis…
A čo píše autor v North American Travel Guides? „Mimoriadne sa nudím. Naples má viac milionárov na jedného obyvateľa než ktorékoľvek iné mesto v USA. Je to vidieť. Priemerný vek v Naples je počas turistickej sezóny asi 137 rokov. Ešte horšie je, že všetci majú platné vodičáky a aktívne ich využívajú. Barová scéna je prakticky nulová. Všetci medzi 20. – 30. rokom sú sezónni zamestnanci v reštaurácii alebo bare. Raz som si posedel s troma profesormi ekonómie, čo bola jedna z mojich špecializácií na univerzite, a mali sme dosť podnapitú konverzáciu o tzv. Philipsovej krivke. Existuje? … Pláž je pekná, ale prepchatá. Rybačka je vraj dobrá, v prístave stojí aspoň tona prekrásnych člnov. Skrátka – Naples, Florida, USA je absolútny vrchol nudy. Na stupnici jeden až desať pre najnudnejšie miesta na svete dávam Naples dvojku. Hneď po mestečku v Arkansase, v ktorom som vyrastal.“
Je to tak – terčom číslo dva sú najrôznejšie zaručene fantastické cestovateľské destinácie. A netreba cestovať až na Floridu. „Určite ste nikdy neboli na Gran Canarii! Je to len obrovská kopa skál,“ tvrdí v ankete Juan. „Exkluzívne, snobské a konzervatívne. Výsledok – žiadny nočný život, žiadna zábava, žiadna nádej,“ pripája sa John.
Antihitom ankety BBC sa stal Singapúr, metropola jedného z niekdajších tzv. ázijských tigrov a magnet miliónov cudzincov hľadajúcich nové kariérne šance. „Väčšina ľudí v Singapúre nemá nijaké ozajstné politické alebo sociálne názory, a niektorí potrebujú dokonca pomoc vlády aj pri sobotňajšom rande. Každý sa strašne zamestnáva tým, čo si o ňom myslia druhí a potláča vlastnú individualitu. Hoci je skvelé, že zločin je tu pod kontrolou, krajina je krásna a bez odpadkov, je to tu ako žiť v sterilnej bubline,“ tvrdí Austrálčanka Alyssa-Ann.
Medzi metropolami nudy sa popri texaskom Dallase a Houstone opakovane ocitá aj Londýn či Washington, a tiež metropola budúcej spojenej Európy, Brusel. „Boli ste už v Bruseli? Podľa mňa by mal rozhodne dostať zlatú medailu za nudu,“ píše z Bruselu Danny. „Celé Belgicko – príliš zaujaté vnútorným rasizmom a pivom, aby zaujalo niekoho iného,“ dodáva Američan Mike.
Aby však nezostalo len pri lamentáciách nad upadajúcou západnou civilizáciou – vrelo odporúčané sú nové turisticko-zbohatlícke raje v moslimských krajinách, menovite v Katare, Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch. „Žiadne divadlá, kiná, kultúrne centrá, bary, reštaurácie (okrem Holiday Inn). Teplota neklesá pod 40 stupňov, more je špinavé a miestni veľmi nepriateľskí (hoci bohatí). Jazdia po púšti v terénnych toyotách, lovia ťavy na mäso, ale to nestačí. Nechoďte tam a neberte tam robotu, za žiadne peniaze,“ vystríha Steve.
„Moje obľúbené nudné miesto je Dubaj, Spojené emiráty. Priatelia sú doňho zbláznení. Bol som tam nedávno dva razy a hľadal som povyrazenie. To mesto je otrava. Strašná. Absolútna suchota. Najlepšie v ňom je nové letisko,“ mieni Mark z Hongkongu.
Studený zimný deň vo Vranove
Našinca by asi zaujímalo, ako dopadla z hľadiska nudy stredná a východná Európa. Nuž, tu si budeme musieť pomôcť vlastnou predstavivosťou. Vieme, ako vidí napríklad Američan Paul Moskvu: „Mesto samo nie je také zlé, ale choďte do niektorého z tých obytných komplexov roztrúsených v tundre, a nájdete jedno zúfalé miesto na zemi.“
Možno netuší, že stačí zájsť len na moskovské predmestie. Vlastne ani netreba cestovať tak ďaleko na východ. Citujme z tohtoročnej reportáže spravodajcu BBC z Vranova: „Je studený zimný deň a vo Vranove, malom meste vo východnej výspe Slovenska, vysiela obecný rozhlas cez komunikačný systém z komunistickej éry. Hudba je jednou z mála vecí, ktoré rozjasňujú pochmúrno medzi obytnými blokmi a sivohnedými obchodmi, ktoré tvoria toto mesto – každý štvrtý je tu nezamestnaný a stále viac mladých ľudí odchádza…“
V tejto chvíli už možno kričíte „dosť!“. Čítať nekonečný článok o unudených ľuďoch je nuda. Pre spravodlivosť treba dodať, že aj v zábavnej ankete BBC o nude sa našlo zopár osvietených názorov typu „inteligentný človek sa nikdy nenudí“. Nuda – tak ako veľa iných vecí v dnešnom svete – je relatívny a dokonca stále relatívnejší pojem. Koľko ľudí, toľko názorov. Ešte že my, unudení obyvatelia bohatej časti sveta, máme na výber.
A ak si predsa len neviete dať rady, dajte na klasika českej literatúry: „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!“
Svetová nuda očami našinca
„Najnudnejšie miesto na svete je Sheffield. Nemá takmer ničím zaujímavu históriu, pekné budovy, len komíny oceliarní a plno fabrík. Nebyť pár obchodných domov a jednej hlavnej ulice, bola by to úplná tragédia. A na dôvažok tam stále prší alebo je taká hmla, že aj keby niečo pekné na fotenie mali, tak na fotke nič nebude. Jediný zážitok odtiaľ mám z indickej reštaurácie v centre, kde varili úplne skvele.“
Rasťo
„Môj tip je jednoznačne celý Garganský polostrov v Taliansku. Cestou tam začnú rednúť domy, po čase sú už len polia so zabudnutým hrdzavým traktorom uprostred a rozpadnutými usadlosťami pri ceste a samotné pláže a dedinky zabudnuté civilizáciou. Vo väčšej diere som ešte nedovolenkoval.“
Marián
„Najnudnejší je Ammán, hlavné mesto Jordánska. Na rozdiel od ostatných jordánskych miest, kde je strašne veľa histórie – z každého poľa trčí nejaký antický stĺp, ktorý ohradia a spoplatnia ho ako múzeum – je Ammán úplne nudný. Sú tam síce pamiatky, ale mesto je nejaké sterilné a rozľahlé, takže mne sa tam dosť zle orientovalo.“
Jana
„Centrálna zóna v Bruseli je jedno veľké administratívne centrum, v ktorom sú len úradné budovy a drahé reštaurácie pre euroúradníkov. Je to trochu ako City v Londýne, ale oveľa rozľahlejšie. Nenájdete jediný obchod pre normálnych ľudí. Večer je tu ako po vymretí. Monštruózny európsky parlament pripomína Ceaušescuov palác. Brusel má iste svoju históriu a pamiatky, ale súkromne by som sa sem z vlastnej vôle – a za tie peniaze – nevybral.“
Peter
(bj)