
FOTO PRE SME – MILAN TALARČÍK
VYSOKÉ TATRY – Oproti minulému roku poklesla návštevnosť vysokohorských terénov takmer o 3000 osôb. Ukázalo to tohtoročné sčítanie návštevníkov Vysokých Tatier a časové rozloženie túr vo vysokohorskom prostredí. Najnavštevovanejšou tatranskou lokalitou bez stáleho obyvateľstva je Popradské pleso. Tento rok na ňom v deň sčítania napočítali vyše tritisíc návštevníkov. Väčšie výkyvy zaznamenalo Skalnaté pleso s medziročným poklesom o 500 turistov a Hrebienok, ktorý navštívilo až o osem stoviek návštevníkov menej.
Monitoring robili pracovníci Štátnych Lesov a Správy Tatranského národného parku. Podľa pracovníka riaditeľstva Štátnych lesov TANAP Jána Vaverčáka sa o poklese návštevnosti nedá hovoriť, keďže zistené údaje majú len relatívnu výpovednú hodnotu. „Samotná deformácia sčítania je v tom, že by sa malo vykonávať aspoň štyrikrát do roka. Na to však nie sú peniaze. Okrem toho, svoju rolu zohralo i počasie. Tento rok sme klimatické pomery počas sčítania mohli ohodnotiť len stupňom priaznivé. Pritom minulý rok sme počasie označili ako veľmi priaznivé,“ tvrdí J. Vaverčák.
Ján Vaverčák konštatuje, že zákony sa porušujú aj v Tatrách. Ako typický príklad uvádza hubárov a zberačov lesných plodov. Tých je momentálne vo vysokohorskom prostredí Tatier najviac. „Ich počínanie možno označiť za drancovanie prírody. Neplatí pre nich nič. Posledný prípad útoku medveďa na hubára je jasným dôkazom toho, že aj lesné zvieratá sú z ich lozenia po horách úplne bez seba,“ myslí si J. Vaverčák, dodávajúc, že takýto stav je neúnosný.
Na základe výsledkov sčítania preto pracovníci ŠL TANAP budú žiadať príslušné štátne orgány, aby sa celou problematikou hlbšie zaoberali.
PETER KALETA