BRATISLAVA - Mimovládne organizácie tvrdia, že ochranná obálka elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach nezvládne prípadné obojstranné roztrhnutie cirkulačného potrubia prvotného okruhu. Zjednodušene to znamená, že v prípade poruchy hrozí najťažší typ nešťastia - tavenie aktívnej zóny reaktora s rozsiahlym zamorením okolia. Správa pripravená pre vládu, podporená nezávislými expertízami presne opisuje stavy, ktoré môžu nastať pri úniku chladiva z tzv. primárneho okruhu.
Havária elektrárne v Černobyle sa všeobecne považuje za haváriu s najkrutejšími dopadmi na obyvateľstvo. V histórii západnej jadrovej energetiky nastala najväčia havária v elektrárni Three Mile Island v americkom štáte Pennsylvánia v roku 1979. Pre nezvládnutie chladenia primárneho okruhu narastala teplota v reaktore natoľko, že v ňom začali praskať palivové články a do okolia sa dostali rádioaktívne plyny. Prevádzkovateľ MetEd nevenoval tejto otázke dostatočnú pozornosť a urýchlením prevádzkovania bloku ušetril na daniach asi 100 miliónov dolárov.
Po havárii z okolia - aj samotného hlavného mesta Harrisburgu - evakuovali 200-tisíc osôb. Neskôr sa však merania a monitorovacie správy „záhadne stratili“. „Keďže sa údaje tajili a manipulovali, dodnes nevieme, koľko uniklo rádioaktívnych látok,“ hovorí profesor rádiológie v Pittsburghu Ernest Sternglass. (lsz)