TIPY na víkend

MARTIN

Trojvýstavu pod názvom Rona Crystal - 110 rokov výroby skla v Lednických Rovniach, Medzinárodné sklárske sympózium 2002, Jaroslav Taraba - 70 rokov sprístupnili v priestoroch Slovenského národného múzea - Etnografického múzea v Martine. Prvá časť výstavy je venovaná stodesaťročnej tradícii výroby skla v Lednických Rovniach. Sklárne založili v roku 1892 ako súčasť viedenskej spoločnosti Jozef Schreiber a jeho synovci. Pôvodne sa špecializovali na výrobu tabuľového skla, neskôr na výrobu úžitkového lisovaného skla a postupne začali aj s výrobou ručne fúkaného skla pod značkou Rona Crystal. Sklárne v Lednických Rovniach začali v päťdesiatych rokoch ako prvé na Slovensku spolupracovať s profesionálnymi umelcami, a zdôraznili tak význam kvality výtvarnej práce a dizajnu v oblasti veľkovýroby. Druhá časť predstavuje Medzinárodné sklárske sympózium 2002, ktoré vďaka iniciatíve Rona Crystal, a. s., a Združenia sklárskych výtvarníkov našlo svoje miesto v Lednických Rovniach. V tomto roku sa na sympóziu prezentujú autori z USA, Talianska, Českej republiky a zo Slovenska. Výstavu Rona Crystal dopĺňajú exponáty Jaroslava Tarabu, jednej z najvýznamnejších osobností slovenského sklárskeho dizajnu. Svoju tvorivú činnosť spojil so sklárňami v Lednických Rovniach, kde pôsobil od roku 1948. Ťažiskom jeho tvorby sú návrhy sériových prototypov nápojových a stolovacích súprav. Za svoju tvorbu v oblasti úžitkového skla obdržal celý rad prestížnych domácich i medzinárodných ocenení. Pravidelne vystavuje doma i v zahraničí a zúčastňuje sa na medzinárodných sklárskych sympóziách v Lednických Rovniach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výstava potrvá do 15. októbra 2002.

ZVOLEN

Vedomosti o tradičnej indiánskej kultúre si môžete rozšíriť v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene na výstave Lacandónci - poslední Mayovia. Návštevníci sa oboznámia s exponátmi dovezenými z výskumnej cesty v mexickom štáte Chiapas v rokoch 1999 a 2000. Výstava vychádza z materiálov, ktoré získali počas šiestich mesiacov slovenskí bádatelia z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Bratislava a Etnografického ústavu Slovenskej akadémie vied Bratislava. Miestom ich výskumu boli osady posledného autentického mayského kmeňa Lacandóncov, žijúcich v dažďovom pralese mexického štátu Chiapas. Expozícia pozostáva najmä z predmetov umeleckej tvorby spomínaného národa, ktorú dopĺňa fotografická dokumentácia. Návštevníci môžu uvidieť výtvory zo súčasnej keramiky, z rezbárstva, sošky, kôru na prípravu odevov, remeselné výrobky, zbrane, kultové predmety a veci dennej potreby. Okrem toho sú na výstave ukážky posvätných jaskýň a výrobkov zo starej keramiky, modely posvätného chrámu bohov, lisované a sušené rastliny a kresby indiánskych detí.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava Lacandónci - poslední Mayovia potrvá do 18. augusta 2002.

KOŠICE

Výstavu, ktorá je prierezom celoživotného diela významného slovenského maliara a grafika Imra Weinera-Kráľa, sprístupnili v priestoroch Východoslovenskej galérie na Alžbetinej ulici v Košiciach. Weiner-Kráľ (1901-1978) sa narodil v Považskej Bystrici. Študoval architektúru na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe, neskôr si základy maliarskeho umenia dôkladne prehlboval v Düsseldorfe, Berlíne, Paríži a v Dessau. Po druhej svetovej vojne žil ako slobodný umelec striedavo v Prahe a Považskej Bystrici a od roku 1961 v Bratislave, kde aj zomrel. Dielo Weinera-Kráľa je ojedinelým príkladom tvorivého činu, ktorý je zaujímavý nielen v úzkych hraniciach slovenského výtvarného umenia, ale aj v širších súvislostiach európskeho modernizmu. Jeho najlepšie diela vznikli po viacmesačnom študijnom pobyte v Paríži v roku 1930, kde sa dôverne oboznámil s vtedajšími výtvarnými tendenciami - kubizmom, abstraktnou maľbou a surrealizmom. V roku 1936 sa v Bratislave spolu s brnianskym autorom Františkom Malým postaral o vôbec prvú výstavu surrealizmu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Terajšia výstava, ktorú galéria pripravila v spolupráci so Slovenskou národnou galériou v Bratislave, potrvá do 29. septembra.

FESTIVAL

TATRANSKÁ LOMNICA

Štvrtý ročník festivalu kresťanskej hudby a umenia CampFest, spojeného skempovaním, sa začal v piatok v ŠportCampe v Tatranskej Lomnici a potrvá až do nedele. Ako povedal jeden z organizátorov Miloš Ferenc, festival je celoslovenské podujatie s medzinárodnou účasťou umelcov a zastrešuje dlhodobé programy s mládežou na rôznych miestach Slovenska. Každý rok sa na ňom zúčastní vyše 3000 mladých ľudí. Podľa Ferenca projekt CampFest je kľúčovou súčasťou dlhodobejšieho projektu Šanca pre -násťročných, ktorý je preventívnym programom v boji proti AIDS, drogám či iným závislostiam.

V priebehu štyroch dní trvania podujatia si účastníci môžu vybrať hudobné koncerty, pantomímy, tanečné divadlo, scénky, muzikál, drámy, semináre, diskusie. Festivalu dominuje hlavný večerný program s hudobnými skupinami viacerých štýlov.

SkryťVypnúť reklamu

(tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 192
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 861
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 972
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 749
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 794
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu