Trojvýstavu pod názvom Rona Crystal - 110 rokov výroby skla v Lednických Rovniach, Medzinárodné sklárske sympózium 2002, Jaroslav Taraba - 70 rokov sprístupnili v priestoroch Slovenského národného múzea - Etnografického múzea v Martine. Prvá časť výstavy je venovaná stodesaťročnej tradícii výroby skla v Lednických Rovniach. Sklárne založili v roku 1892 ako súčasť viedenskej spoločnosti Jozef Schreiber a jeho synovci. Pôvodne sa špecializovali na výrobu tabuľového skla, neskôr na výrobu úžitkového lisovaného skla a postupne začali aj s výrobou ručne fúkaného skla pod značkou Rona Crystal. Sklárne v Lednických Rovniach začali v päťdesiatych rokoch ako prvé na Slovensku spolupracovať s profesionálnymi umelcami, a zdôraznili tak význam kvality výtvarnej práce a dizajnu v oblasti veľkovýroby. Druhá časť predstavuje Medzinárodné sklárske sympózium 2002, ktoré vďaka iniciatíve Rona Crystal, a. s., a Združenia sklárskych výtvarníkov našlo svoje miesto v Lednických Rovniach. V tomto roku sa na sympóziu prezentujú autori z USA, Talianska, Českej republiky a zo Slovenska. Výstavu Rona Crystal dopĺňajú exponáty Jaroslava Tarabu, jednej z najvýznamnejších osobností slovenského sklárskeho dizajnu. Svoju tvorivú činnosť spojil so sklárňami v Lednických Rovniach, kde pôsobil od roku 1948. Ťažiskom jeho tvorby sú návrhy sériových prototypov nápojových a stolovacích súprav. Za svoju tvorbu v oblasti úžitkového skla obdržal celý rad prestížnych domácich i medzinárodných ocenení. Pravidelne vystavuje doma i v zahraničí a zúčastňuje sa na medzinárodných sklárskych sympóziách v Lednických Rovniach.
Výstava potrvá do 15. októbra 2002.
Vedomosti o tradičnej indiánskej kultúre si môžete rozšíriť v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene na výstave Lacandónci - poslední Mayovia. Návštevníci sa oboznámia s exponátmi dovezenými z výskumnej cesty v mexickom štáte Chiapas v rokoch 1999 a 2000. Výstava vychádza z materiálov, ktoré získali počas šiestich mesiacov slovenskí bádatelia z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Bratislava a Etnografického ústavu Slovenskej akadémie vied Bratislava. Miestom ich výskumu boli osady posledného autentického mayského kmeňa Lacandóncov, žijúcich v dažďovom pralese mexického štátu Chiapas. Expozícia pozostáva najmä z predmetov umeleckej tvorby spomínaného národa, ktorú dopĺňa fotografická dokumentácia. Návštevníci môžu uvidieť výtvory zo súčasnej keramiky, z rezbárstva, sošky, kôru na prípravu odevov, remeselné výrobky, zbrane, kultové predmety a veci dennej potreby. Okrem toho sú na výstave ukážky posvätných jaskýň a výrobkov zo starej keramiky, modely posvätného chrámu bohov, lisované a sušené rastliny a kresby indiánskych detí.
Výstava Lacandónci - poslední Mayovia potrvá do 18. augusta 2002.
KOŠICE
Výstavu, ktorá je prierezom celoživotného diela významného slovenského maliara a grafika Imra Weinera-Kráľa, sprístupnili v priestoroch Východoslovenskej galérie na Alžbetinej ulici v Košiciach. Weiner-Kráľ (1901-1978) sa narodil v Považskej Bystrici. Študoval architektúru na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe, neskôr si základy maliarskeho umenia dôkladne prehlboval v Düsseldorfe, Berlíne, Paríži a v Dessau. Po druhej svetovej vojne žil ako slobodný umelec striedavo v Prahe a Považskej Bystrici a od roku 1961 v Bratislave, kde aj zomrel. Dielo Weinera-Kráľa je ojedinelým príkladom tvorivého činu, ktorý je zaujímavý nielen v úzkych hraniciach slovenského výtvarného umenia, ale aj v širších súvislostiach európskeho modernizmu. Jeho najlepšie diela vznikli po viacmesačnom študijnom pobyte v Paríži v roku 1930, kde sa dôverne oboznámil s vtedajšími výtvarnými tendenciami - kubizmom, abstraktnou maľbou a surrealizmom. V roku 1936 sa v Bratislave spolu s brnianskym autorom Františkom Malým postaral o vôbec prvú výstavu surrealizmu na Slovensku.
Terajšia výstava, ktorú galéria pripravila v spolupráci so Slovenskou národnou galériou v Bratislave, potrvá do 29. septembra.
FESTIVAL
TATRANSKÁ LOMNICA
Štvrtý ročník festivalu kresťanskej hudby a umenia CampFest, spojeného skempovaním, sa začal v piatok v ŠportCampe v Tatranskej Lomnici a potrvá až do nedele. Ako povedal jeden z organizátorov Miloš Ferenc, festival je celoslovenské podujatie s medzinárodnou účasťou umelcov a zastrešuje dlhodobé programy s mládežou na rôznych miestach Slovenska. Každý rok sa na ňom zúčastní vyše 3000 mladých ľudí. Podľa Ferenca projekt CampFest je kľúčovou súčasťou dlhodobejšieho projektu Šanca pre -násťročných, ktorý je preventívnym programom v boji proti AIDS, drogám či iným závislostiam.
V priebehu štyroch dní trvania podujatia si účastníci môžu vybrať hudobné koncerty, pantomímy, tanečné divadlo, scénky, muzikál, drámy, semináre, diskusie. Festivalu dominuje hlavný večerný program s hudobnými skupinami viacerých štýlov.
(tasr, sita)