BRATISLAVA – Zamestnanci poisťovní tvrdia, že ľudia v oblastiach postihnutých povodňami zostávajú pokojní a nesnažia sa poistiť svoj majetok proti prírodnej katastrofe. „Vôbec som sa nestretla s tým, že by sem ľudia húfne chodili,“ hovorí Ingrid Lukáčová z poisťovne Generali.
Špeciálne poistenie proti povodniam na Slovensku neponúka asi nikto. Kto sa chce poistiť, môže využiť bežnú poistku. Majetok poškodený povodňami sa v ňom dá poistiť do tristotisíc korún. Ak poisťovňa súhlasí, suma sa dá zvýšiť. Na príliš rizikovom mieste má zákazník smolu.
Lukáčová sa snaží stále zdôrazňovať nutnosť poistenia proti povodniam. „Riziko ich výskytu sa bude zvyšovať.“
Ani podľa zamestnankyne banskobystrickej Kooperativy občania nechodia viac ako inokedy. „Ľudia to už majú poistené,“ tvrdí pani, ktorá si neželala byť menovaná.
Trochu iné skúsenosti majú v Komunálnej poisťovni. „V oblasti Brezna bolo dosť málo poistených ľudí. Teraz, keď vidia čo sa deje, zvýšil sa počet poistených asi o 10 percent,“ tvrdil jeden z pracovníkov v Banskej Bystrici.
(rp)
Povodňové komisie pracujú rýchlo
Protipovodňové komisie varujú pred povodňou podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu, ale pre menšie toky tento systém nefunguje. „Tam je to také rýchle, že za hodinu naprší, za dve hodiny príde povodeň a je po všetkom,“ povedal vodohospodár Ladislav Podkonický. V takomto prípade môže komisia už iba zrátať škody a pracovať na ich odstránení.
Mechanizmus je jednoduchý a účinný. Okamžite, keď si to situácia vyžaduje, ustanoví sa protipovodňová komisia na miestnej úrovni. Predsedá jej starosta a členmi sú okrem iných zástupcovia polície, požiarnikov a armády.
Keď povodeň prekročí hranice obce, ustanovuje sa okresná komisia, ktorá sa môže zísť skutočne rýchlo. „My sme boli do hodiny obvolaní a zasadla povodňová komisia,“ hovorí o čerstvých zážitkoch Jaroslav Demjan, prednosta okresného úradu v Brezne. (rp)