Na šprintérskom tróne nový pár

Britská šprintérska nadvláda v Európe trvá. Od roku 1986, keď vyhral v Stuttgarte kontinentálny šampionát legendárny olympijský víťaz z Barcelony Linford Christie, sa Angličania tmavej pleti vždy víťazne obliekali do vlajky Union Jack. Christie vyhral ...

Víťaz šprintu mužov Dwain Chambers z Veľkej Británie. FOTO - REUTERS

Britská šprintérska nadvláda v Európe trvá. Od roku 1986, keď vyhral v Stuttgarte kontinentálny šampionát legendárny olympijský víťaz z Barcelony Linford Christie, sa Angličania tmavej pleti vždy víťazne obliekali do vlajky Union Jack. Christie vyhral potom ešte dva razy, titul z Budapešti 1994 obhajoval Darren Campbell. V stredu v mníchovskom vetre, chlade, daždi triumfoval 24-ročný Londýnčan Dwain Chambers. On i Grékyňa Ekaterini Thanouová sú novým kontinentálnym kráľovským párom. Aténčanka vystriedala Francúzku Christine Arronovú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dvakrát zdolal Greena

V bavorskej metropole vládne psie počasie. „Som Londýnčan, kde tristo dní do roka prší a sto dní je hmlisto. Pre mňa to bol výborný večer,“ nesťažoval sa robustný Brit, ktorý sa ešte len chystá dobyť svet najrýchlejších mužov sveta. „Američania sú dobrí, najlepší z nich je iste Greene, ale nemyslím si, že ich nadvláda je večná,“ hovoril ako pravý občan európskej veľmoci, v ktorej istú americkú nadradenosť nemajú radi. Dwain v tejto sezóne „delovú guľu z Kansasu“, svetového rekordéra Greena, dvakrát zdolal. Najskôr v Sheffielde na hlavu (Američan bol až šiesty). Potom hneď na prvom mítingu Zlatej ligy v Osle v ostrom vzájomnom súboji.

Európsky výkon roka

Chambers sa potom odmlčal. Neprajníci tvrdili, že chce zostať na výslní. „Nešlo o to. Čakali ma dva vážne štarty tesne po sebe. Najprv Hry Commonwealthu, o týždeň európsky šampionát.“ Na britských hrách v Manchestri však skončil Chambers posledný v smiešnom čase 11,09. Odniesli ho na nosítkach. „Išlo o momentálnu svalovú únavu. Asi som to prehnal v príprave,“ hovoril Londýnčan, hoci chvíľu bol jeho mníchovský štart otázny.

SkryťVypnúť reklamu

Hry Commonwealthu sa skončili horšie pre Chambersovho najväčšieho domáceho a zrejme i kontinentálneho súpera Marka Lewisa-Francisa, iba dvadsaťročnú nádej. Ten pre zranenie na šampionát neprišiel. S osudom bojoval do poslednej chvíle. „Škoda, že tu nebol. O prvenstvo by som asi musel bojovať tvrdšie,“ poukázal Dwain na bezpečný triumf o desatinu pred Nigérijčanom v portugalskom drese Francisom Obikwelem.

Chambers zabehol úctyhodných 9,96 s, čo je európsky čas roka i Britov osobný rekord. Zrodil sa v behu po štyroch uliatych štartoch a diskvalifikácii Gréka Theodoridisa. „Nič ma nemohlo rozhádzať. Bol som stopercentne pripravený, stopercentne sústredený,“ povedal sebavedomo Chambers, ktorý dobiehal v tradičnej víťaznej póze šprintérov s dlho vystretou ľavou pažou. Po takej explózii rýchlosti nemožno nič iné čakať.

SkryťVypnúť reklamu

Ekaterini Thanouová z Grécka oslavuje víťazstvo v behu na 100 m na atletických ME v Mníchove. Utajená Grékyňa

Známa grécka šprintérka Ekaterini Thanouová v tejto sezóne súťažila iba doma a na Európskom pohári v Banskej Bystrici. Strieborná medailistka z olympiády v Sydney 2000 a bronzová z majstrovstiev sveta z Edmontonu 2001 vyhrala svoj prvý veľký šampionát absolútne isto o 0,12 sekundy pred Belgičankou Gevaertovou v nie príliš oslňujúcom čase 11,10 s. Nevysoká, muskulatúrna (165 cm, 53 kg) Aténčanka, reprezentujúca Olympiakos Pireus, v hale už povyhrávala, čo sa dalo. Raz majstrovstvá sveta (1999), dvakrát kontinentálny šampionát (1996, 2000). Pri neúčasti majsterky sveta Ukrajinky Žanny Pintusevičovej-Blockovej bola Ekaterini favoritkou. Stálica šprintérskeho neba postupuje pomaly, ale isto k olympiáde v Aténach 2004. Čert vie, čo Gréci dovtedy povymýšľajú a čo skrývajú. Mníchovská diskárska víťazka Ekaterini Vogoliová z Larissy má už 32 rokov s úctyhodnými parametrami „guličky“ – 173 cm a 89 kg. Až do predvčerajška nedosiahla poriadne nič veľké (5. – ME 1998, 11. – MS 1999, 9. – OH 2000). Druhá z víťazných gréckych „Katarín“ v tejto sezóne až do mníchovského štartu domovskú krajinu dokonca vôbec neopustila.

SkryťVypnúť reklamu

PETER FUKATSCH, Mníchov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu