Víťaz šprintu mužov Dwain Chambers z Veľkej Británie. FOTO - REUTERS
Britská šprintérska nadvláda v Európe trvá. Od roku 1986, keď vyhral v Stuttgarte kontinentálny šampionát legendárny olympijský víťaz z Barcelony Linford Christie, sa Angličania tmavej pleti vždy víťazne obliekali do vlajky Union Jack. Christie vyhral potom ešte dva razy, titul z Budapešti 1994 obhajoval Darren Campbell. V stredu v mníchovskom vetre, chlade, daždi triumfoval 24-ročný Londýnčan Dwain Chambers. On i Grékyňa Ekaterini Thanouová sú novým kontinentálnym kráľovským párom. Aténčanka vystriedala Francúzku Christine Arronovú.
Dvakrát zdolal Greena
V bavorskej metropole vládne psie počasie. „Som Londýnčan, kde tristo dní do roka prší a sto dní je hmlisto. Pre mňa to bol výborný večer,“ nesťažoval sa robustný Brit, ktorý sa ešte len chystá dobyť svet najrýchlejších mužov sveta. „Američania sú dobrí, najlepší z nich je iste Greene, ale nemyslím si, že ich nadvláda je večná,“ hovoril ako pravý občan európskej veľmoci, v ktorej istú americkú nadradenosť nemajú radi. Dwain v tejto sezóne „delovú guľu z Kansasu“, svetového rekordéra Greena, dvakrát zdolal. Najskôr v Sheffielde na hlavu (Američan bol až šiesty). Potom hneď na prvom mítingu Zlatej ligy v Osle v ostrom vzájomnom súboji.
Európsky výkon roka
Chambers sa potom odmlčal. Neprajníci tvrdili, že chce zostať na výslní. „Nešlo o to. Čakali ma dva vážne štarty tesne po sebe. Najprv Hry Commonwealthu, o týždeň európsky šampionát.“ Na britských hrách v Manchestri však skončil Chambers posledný v smiešnom čase 11,09. Odniesli ho na nosítkach. „Išlo o momentálnu svalovú únavu. Asi som to prehnal v príprave,“ hovoril Londýnčan, hoci chvíľu bol jeho mníchovský štart otázny.
Hry Commonwealthu sa skončili horšie pre Chambersovho najväčšieho domáceho a zrejme i kontinentálneho súpera Marka Lewisa-Francisa, iba dvadsaťročnú nádej. Ten pre zranenie na šampionát neprišiel. S osudom bojoval do poslednej chvíle. „Škoda, že tu nebol. O prvenstvo by som asi musel bojovať tvrdšie,“ poukázal Dwain na bezpečný triumf o desatinu pred Nigérijčanom v portugalskom drese Francisom Obikwelem.
Chambers zabehol úctyhodných 9,96 s, čo je európsky čas roka i Britov osobný rekord. Zrodil sa v behu po štyroch uliatych štartoch a diskvalifikácii Gréka Theodoridisa. „Nič ma nemohlo rozhádzať. Bol som stopercentne pripravený, stopercentne sústredený,“ povedal sebavedomo Chambers, ktorý dobiehal v tradičnej víťaznej póze šprintérov s dlho vystretou ľavou pažou. Po takej explózii rýchlosti nemožno nič iné čakať.
Ekaterini Thanouová z Grécka oslavuje víťazstvo v behu na 100 m na atletických ME v Mníchove. Utajená Grékyňa
Známa grécka šprintérka Ekaterini Thanouová v tejto sezóne súťažila iba doma a na Európskom pohári v Banskej Bystrici. Strieborná medailistka z olympiády v Sydney 2000 a bronzová z majstrovstiev sveta z Edmontonu 2001 vyhrala svoj prvý veľký šampionát absolútne isto o 0,12 sekundy pred Belgičankou Gevaertovou v nie príliš oslňujúcom čase 11,10 s. Nevysoká, muskulatúrna (165 cm, 53 kg) Aténčanka, reprezentujúca Olympiakos Pireus, v hale už povyhrávala, čo sa dalo. Raz majstrovstvá sveta (1999), dvakrát kontinentálny šampionát (1996, 2000). Pri neúčasti majsterky sveta Ukrajinky Žanny Pintusevičovej-Blockovej bola Ekaterini favoritkou. Stálica šprintérskeho neba postupuje pomaly, ale isto k olympiáde v Aténach 2004. Čert vie, čo Gréci dovtedy povymýšľajú a čo skrývajú. Mníchovská diskárska víťazka Ekaterini Vogoliová z Larissy má už 32 rokov s úctyhodnými parametrami „guličky“ – 173 cm a 89 kg. Až do predvčerajška nedosiahla poriadne nič veľké (5. – ME 1998, 11. – MS 1999, 9. – OH 2000). Druhá z víťazných gréckych „Katarín“ v tejto sezóne až do mníchovského štartu domovskú krajinu dokonca vôbec neopustila.
PETER FUKATSCH, Mníchov