
Izraelskí vojaci strážia Palestínčana so zaviazanými očami potom, čo ho zadržali v pásme Gazy. Izraelské tanky sa po dvoch dňoch znovu vrátili do Bejt Láhihe v Gaze. Sedemnásťročný chlapec v nemocnici podľahol zraneniam: bicykloval sa neďaleko izraelských jednotiek, ktoré odpovedali streľbou na spŕšku kameňov od Palestínčanov. FOTO - REUTERS
JERUZALEM - Len niekoľko hodín trval palestínsky súhlas s izraelským programom Najprv Gaza. Stredajšie nočné stretnutie palestínskej a izraelskej delegácie v sídle amerického veľvyslanca Daniela Kurtzera potvrdilo oprávnenosť skepticizmu, ktorý k plánu mnohí pozorovatelia prechovávali. Výsledkom viac ako dvojhodinového stretnutia je len konštatovanie, že obe delegácie sa stretnú na budúci týždeň.
Zásadný spor spočíva v požiadavke Izraela, že plán stiahnutia izraelských jednotiek výmenou za ukončenie teroristických útokov sa zatiaľ bude týkať len Gazy. Palestínčania to odmietajú a chcú, aby sa plán začal realizovať v Betleheme, teda na Západnom brehu. To je pre Izrael neprijateľná požiadavka, lebo mnohé mestá na Západnom brehu sú aktívne centrá teroristických skupín.
Najprv síce hovoril o tom, že plán by sa mohol týkať aj Betlehema alebo Hebronu na Západnom brehu, potom však od tejto možnosti odstúpil. Izraelská delegácia zrejme vypočula názory bezpečnostných expertov, podľa ktorých by plán zatiaľ mohol uspieť len v Gaze. Gaza je viac uzavretá, židovské osady sú sústredené v dvoch blokoch a je tu bezpečnostný plot.
Problém celého plánu však spočíva hlavne v tom, že každá strana očakáva od jeho realizácie niečo iné. Izraelu ide o bezpečnosť, kým podporovateľom plánu z palestínskej strany o jeho politický rozmer.
Plán vyvolal v palestínskom tábore ostré spory. Izrael totiž požaduje, aby palestínska samospráva uzavrela dohodu s Hamasom a Islamským džihádom o zastavení teroru. Obe organizácie však plán odmietajú. Obávajú sa totiž vnútornej vojny medzi nimi a bezpečnostnými zložkami palestínskej samosprávy a straty vplyvu na palestínske záležitosti. Plán považujú za izraelský diktát a požadujú úplné stiahnutie izraelskej armády.
Ak by sa plán začal realizovať, Arafat by musel dokázať, že sa s nimi vie vyrovnať. Či je toho schopný, je v tejto chvíli viac ako otázne. Celý plán teda pravdepodobne stroskotá na nedôvere Palestínčanov, že Izrael sa po Gaze rozhodne opustiť aj mestá na Západnom brehu, a na izraelských pochybnostiach o možnostiach palestínskej samosprávy zabrániť terorizmu. PRE SME - JANA MIKUŠOVÁ, Haifa