Slovo „láska“ vytetované na pokožke v japončine je najmódnejším hitom tohtoročného leta medzi moskovskými školáčkami. Farebné „tatu“ alebo „tatušky“ sú nevyhnutnou súčasťou imidžu ruskej mládeže. Deti vo veku 13 až 15 rokov obliehajú tetovacie salóny a rodičia aj učitelia sa už zmierili s novým výstredným trendom.
Trinásťročná Máša si dáva vytetovať na rameno japonský znak, hoci nemá predstavu, čo znamená. „Je to veľmi pekné. Je mi jedno, aj keby to bola nejaká hlúposť,“ smeje sa. „Veď by som sa v triede znemožnila. Všetky spolužiačky už majú tatušky. Dnes to už patrí k životu,“ filozofuje.
Tetovanie pre mládež stojí v Moskve okolo päťdesiat dolárov. Solídna práca vraj na tele vydrží od dvoch do sedem rokov. Môžu si vybrať tetovanie, ktoré vydrží dva dni, týždeň, rok alebo tetovanie stále. Permanentná výzdoba vyjde až na 300 dolárov a pritom treba absolvovať nepríjemnú procedúru, ktorá je vraj bolestivá.
„Tatu je móda, ktorá zachvátila naše školy. Ťažko s tým niečo urobím. Nemôžem im to zakázať. Žiadny taký zákon nie je,“ hovorí riaditeľ moskovskej školy Arkadij Pinskij.
Psychológovia nevidia v záľube detí v tetovaní nič zlé. „Je to len spôsob upozorniť na seba a zvýšiť si vlastné sebavedomie. Predtým mládež nosila výstredné oblečenie, ale dnes tým nikoho neprekvapia. Detskú psychiku tatu akosi nepoškodí,“ domnieva sa psychologička Natália Grišajevová.
Pedagógovia odporúčajú rodičom, aby so svojimi ratolesťami kvôli tetovaniu nebojovali. Zákazom vraj môžu len vyhrotiť situáciu. Pokiaľ je dieťa rozhodnuté si telo potetovať, potom to urobí bez ohľadu na zákazy. Skôr by rodičia mali vraj dbať na to, aby „tatuška“ bola vhodná a hlavne, aby sa dala odstrániť, domnievajú sa.
Najlepšie je vraj potetovať dieťa extraktom heny a čaju. Taká „tatuška“ stojí asi desať dolárov a za dva dni bude preč. Potom môžu skúšať iné vzorky, pokiaľ ich módne výstrelky neomrzia.
ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk, Moskva