Ameriku jednoznačne podporila aj izraelská vláda. „Izrael nebude brániť procesu odstránenia irackého vodcu Saddáma Husajna, napriek tomu, že tým môže veľmi utrpieť,“ povedal vo Washingtone minister zahraničia Šimon Peres. Zdôraznil, že Izrael je súčasťou protiteroristického boja a zvrhnutie Saddáma Husajna považuje za jeho súčasť.
V roku 1991 počas vojny v Perzskom zálive vystrelil Irak na Izrael niekoľko rakiet Scud. Palestínčania to nadšene oslavovali. Amerika vtedy odmietla účasť Izraela v protiirackej koalícii, pretože sa obávala nesúhlasu svojich arabských spojencov.
Útok na Irak by podľa analytikov mohol mať aj dopad na izraelskú domácu politiku. Premiérovi Arielovi Šaronovi by mohol dovoliť tvrdšie sa porátať s palestínskymi teroristami.
Už v nedeľu denník Haarec vo svojom úvodníku napísal, že vojna s Husajnom musí byť v izraelskom záujme. Napriek tomu, že Izrael sa môže stať jedným z Husajnových terčov, to bude totiž znamenať zmiernenie hrozby, ktorá teraz v podobe chemických a biologických zbraní visí nad krajinou.
Britské tajné služby už totiž informovali, že Saddám chce zásobovať palestínske teroristické skupiny chemickými a biologickými zbraňami.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Haifa pre SME