Nemecká zahraničná politika bola doteraz v predvolebnom zápase tabu. Po prvé: až na dve výnimky vládne v tejto oblasti desaťročia zhoda bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Po druhé: vzhľadom na nemeckú históriu nechcú politici riskovať stratu imidžu dôveryhodného partnera v zahraničí. A napokon - zahraničnopolitické témy nenachádzajú u voličov žiadanú odozvu.
Tohtoročná kampaň je iná. Vládnuci sociálni demokrati (SPD) zaradili zahraničnú tému na prvé miesto - rozvírili búrlivú diskusiu o možnom americkom útoku na Irak. Kancelár Gerhard Schröder, ktorý v pondelok predčasne odštartoval kampaň, vyhlásil, že Nemci „pod mojím vedením nie sú k dispozícii dobrodružstvu“. V stredu pre denník Bild napísal, že útok proti diktátorskému režimu Saddáma Husajna „by mohol rozbiť medzinárodnú alianciu proti terorizmu“. A najnovšie tvrdí, že nemecká účasť nepripadá do úvahy ani vtedy, ak by zásah umožňoval mandát Bezpečnostnej rady OSN.
Médiá i opozícia sa zhodujú - Schröder sa rozhodol hrať vabank. Vnútropolitické témy stáli jeho stranu drahocenné percentá v prieskumoch verejnej mienky, preto vytiahol Irak.
Vojna ako taká je pre Nemcov neprijateľná téma a americký prezident Bush je v krajine dosť nepopulárny. Schröder sa preto snaží zmobilizovať protiamericky naladených voličov. Nemá čo stratiť. Prieskumy totiž predpovedajú koniec jeho štvorročnej éry.
Hoci aj Schröderov rival a kandidát na kancelára za opozičnú CDU/CSU Edmund Stoiber vyhlasuje, že momentálne nie je účasť Bundeswehru na vojenskej akcii aktuálna, je jeho volebný tábor zdržanlivejší.
Zahraničný expert kresťanských demokratov Wolfgang Schäuble povedal, že s každým signálom nejednotnosti spojencov sa cíti iracký diktátor vo svojej zdržiavacej taktike istejší.
Kritika médií a opozície sa tak sústredila na sociálnu demokraciu. Vyčítajú jej, že chce Irakom odviesť pozornosť od neúspechu vlády v boji s nezamestnanosťou. Nespokojný je aj šéf zahraničného výboru Bundestagu Hans-Ulrich Klose (SPD). Kancelár podľa neho svojimi vyhláseniami oslabuje nátlak, ktorý je teraz potrebné na Saddáma vyvíjať, aby do krajiny vpustil zbrojných inšpektorov.
Do nemeckých parlamentných volieb ostáva ešte 44 dní. Čím bližšie bude termín hlasovania, tým budú vyhlásenia o Iraku tvrdšie, tvrdí renomovaný denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
MIRIAM ZSILLEOVÁ