
Jazvečík Oskar pozoruje stúpajúcu hladinu rekordnej záplavovej vody v rakúskom Weissenkirchene. FOTO – TASR/EPA
BRATISLAVA – Slovensko opäť postihli povodne. Čierneho Petra si tento raz vytiahli obyvatelia v okolí Brezna. Odborníci očakávajú, že sa prívalové dažde budú opakovať. Prognostik počasia Jozef Iľko vidí príčinu v otepľovaní počasia.
„Tým, že je teplejšie, sa vyparuje viac vody a atmosféra pojme väčšie množstvo pár. Obsah vody v oblakoch je teraz v lete vyšší ako v minulosti,“ povedal Iľko.
Povodne, ktorým v súčasnosti Slovensko čelí, majú lokálny charakter a nedajú sa porovnať s tými na rieke Morave v roku 1997. Vtedy voda stúpala pomaly, dnes je po všetkom za dve, tri hodiny a zasiahnutá oblasť je relatívne malá.
Pomôcť by mohlo zadržiavanie vody v krajine, ktoré navrhuje Michal Kravčík zo spoločnosti Ľudia a voda. Vznik najnovších povodní paradoxne pripisuje vysušovaniu krajiny. „Tak, ako sme v minulosti systematicky odvodňovali, tak systematicky by sme mali teraz zavodňovať,“ hovorí Kravčík a navrhuje v prírode, ale aj zastavaných oblastiach vytvárať umelé vodné plochy, ktoré by obnovili prirodzený kolobeh vody v prírode.
S tým súhlasí aj vodohospodár Ladislav Podkonický, ale upozorňuje, že by sa rovnako zodpovedne malo pokračovať v úpravách vodných tokov, zalesňovacích prácach či budovaní vodných nádrží a suchých poldrov, ktoré by zachytili prívalové zrážky. Podľa Podkonického boli najnovšie zrážky také extrémne, že ich zachyteniu už nezabránia ani 100-percentne zalesnené plochy, ktorých kumulačná kapacita bola vyčerpaná.
Napriek veľkému riziku povodní si Slováci svoj majetok vo zvýšenej miere nepoisťujú. Poisťovne nezaznamenali v poslednom období zvýšený záujem o pistenie sa proti povodniam. (rp, rf)
Viac v rubrike POVODNE