Londýn 8. augusta (TASR) - Britskej strednej triede hrozí vážna kríza, a to pre "zmenu životnej filozofie a štýlu" mnohých prarodičov, konštatuje vo svojom najnovšom vydaní londýnsky týždenník Spectator.
Babičky a dedkovia sú totiž v dnešnej dobe príliš zaneprázdnení a nemajú čas starať sa o vnúčatá. Starí rodičia by mali byť skromní, zhovievaví, flexibilní. Mali by byť neustále pripravení a očakávať telefonát, ktorý ich v čas núdze vyšle pred školskú bránu, alebo povolá strážiť vnúčatá, keď sa ich deti vyparia na neplánovaný výlet, píše týždenník.
To je tradičný popis pracovnej náplne starých rodičov, ktorý prežíva v našom podvedomí. Skutočnosť je však iná - súčasní prarodičia sa tomuto stereotypu odmietajú prispôsobiť. Mýtus oddane milujúcich babičiek a deduškov sa postupne stáva naozaj len mýtom.
Má to niekoľko dôvodov. Predovšetkým sa dnes ľudia viac starajú o svoje zdravie a imidž, ale tiež sú na staré kolená lepšie zabezpečení. Súčasnej generácii britských penzistov pomáha súkromné dôchodkové sporení naplňovať ich sny. Majú dostatok financií, aby sa mohli neustále vydávať na cesty za dobrodružstvom.
Dnešní prarodičia cestujú častejšie na exotické dovolenky než ich dospelé deti. Niet preto divu, že majú len zriedka čas na stráženie vnúčat, vysvetľuje Spectator. Navyše je súčasná generácia dôchodcov v lepšej fyzickej kondícii než ktorákoľvek predchádzajúca.
Okrem toho si finančne dobre zabezpečené dámy môžu nechať upraviť prakticky ktorúkoľvek časť tela. A tak to posledné, po čom by túžili, je stať sa zošúverenou babičkou, ktorá posedáva pred domom.
Moderní starí rodičia v Británii trávia čas hraním tenisu, cvičením aerobiku, putovaním za kultúrou a na hodinách keramiky. Novodobá Červená čiapočka by určite nenašla babičku v posteli.
Podľa najnovšieho prieskumu síce viac ako milión britských prarodičov tvrdí, že stráži vnúčatá zhruba 15 hodín týždenne, ale 39 percent vyhlásilo, že svoje záväzky už splnilo výchovou vlastných detí.