Slovensko má zachovalú veľkú plochu prírodných lesov, ktoré neboli dotknuté ľudskou činnosťou. V susednom Česku už dávnejšie žiadne medvede nie sú. Ak tam zablúdia zo Slovenska, trvalo sa neusádzajú. Medvede sotva nájdu v ktorýchkoľvek lesoch Nemecka či Francúzska.
Stav medveďov v poslednom čase stúpol, v našich lesoch ich žije 400 až 500. Rysy sú ohrozený druh, vo voľnej prírode ich žije okolo 200 až 300, vlkov je najmenej 150.
„Najhojnejším vtáčím druhom u nás vôbec je pinka lesná. Je to najbežnejší vták, ktorého je možné vidieť v mestských parkoch, záhradách, na cintorínoch, v hájoch, ale aj v človekom nedotknutých pralesoch. Na našom území ich žije 3 až 5 miliónov, ale presne sa nedá spočítať, ide len o odhady odborníkov. Sýkoriek je 1,5 až 3 milióny, vrabcov asi 1,2 až 1,8 milióna. Z cicavcov žije v našich horských lesoch veľmi vzácna myšovka vrchovská, ktorá tu prežíva spolu s tetrovom, hlucháňom, zástupcami operencov, ako pozostatok doby ľadovej už okolo stotisíc rokov,“ hovorí Miroslav Saniga. Najväčší cicavec u nás je zubor hrivnatý, ale toho na Slovensko doviezli a nežije vo voľnej prírode. Zubry chovajú len v obore v Topoľčiankach. Samec váži do osemsto kíl.
Medveď je najťažšie voľne žijúce zviera u nás, dosahuje hmotnosť až 350 kilogramov. Najmenším cicavcom v našich lesoch je piskor malý (malá myš), ktorá váži iba päť gramov. Najmenším operencom je králiček zlatohlavý (päť gramov) a najväčším drop fúzatý (vyše 10 kilogramov). (rf)