
Sochár Ilja Holešovský ukladá už hotové diela keramikárov. FOTO – AUTORKA
najrozličnejšie výjavy z hliny, ktoré budú pre verejnosť koncom týždňa vystavené.
Umelci používajú na Slovensku málo rozšírenú japonskú technológiu pálenia. Pri teplote vyše tisíc stupňov Celzia sa keramika vytiahne z pece a ochladí. Týmto postupom dosahujú popraskanie glazúry, ktorá vytvára zaujímavú kresbu a netradičný farebný odtieň. Produkt pripomína úlovok z archeologických vykopávok.
„Kaštieľ v súčasnosti nemôže slúžiť pôvodnému účelu. Prispôsobuje sa dobe, tak ako sa jej prispôsoboval aj povedzme pred sto rokmi. Jedným z jeho možných foriem využitia je pracovné stretnutie sochárov,“ komentuje spojenie obnovujúceho sa kaštieľa s podujatím akademický sochár Ilja Holešovský zo Združenia keramikárov Slovenska. Diela tvorcov zostávajú tam, kde vznikli. Väčšie sú umiestnené v areáli objektu, menšie sú zasa uložené vo vitríne hotela.
V Beladiciach sa tak sústreďuje zbierka slovenskej a medzinárodnej modernej keramiky. Ateliéry sú však otvorené po celý rok aj pre iné druhy umenia.
Kaštieľ dala v roku 1824 postaviť rodina kráľovského radcu a podžupana Tekovskej župy Karola Jesenského. Jeho majiteľmi bolo pár barónov, židovský podnikateľ, do roku 1945 i vtedajší minister zahraničných vecí Ján Durčanský. V roku 1998 sa dostal do súkromných rúk, pričom sa ako jeden z mála kaštieľov v okolí dočkal svojej renesancie.
Jeho rekonštrukcia by mala byť do konca roku ukončená. Bude slúžiť na ubytovanie v cestovnom ruchu a rozličné spoločenské podujatia. V rámci keramického ateliéru pred hlavným vchodom realizuje sochár Holešovský vlastný návrh fontány, v strede ktorej stojí stopäťdesiat rokov starý bronzový odliatok ženy.
JANA BEŇOVÁ