
Paula Radcliffová s britskou vlajkou pred objektívmi fotoreportérov oslavuje svoje víťazstvo v behu na 10 000 m na atletických ME v Mníchove. V cieli jej namerali čas 30:01,09 min, ktorý je novým európskym rekordom. FOTO - REUTERS
Keby sa v atletike udeľovalo ružové tričko najaktívnejšieho pretekára, isto by ho získala, bez ohľadu na to, že ide o ženu, Britka Paula Radcliffová. Rodáčka z Nortwichu v Cheshire odtiahla azda deväť desatín veľkých pretekov na olympiádach i vrcholných šampionátoch, ibaže napokon obišla vždy bez medaily. Štvrtých miest z atletického oválu má dosť, víťazila na polmaratónoch a v krosoch. V oboch prípadoch je dvojnásobnou majsterkou sveta. Radcliffová šokovala svet v tomto roku prvý raz, keď vyhrala Londýnsky maratón, svoj prvý v živote, v druhom historickom čase 2:18,56 h (lepšia je len Keňanka Nderebová - 2:18,47 h). V utorok prekvapila druhý raz. Na mníchovskom kontinentálnom šampionáte zabehla skvelý európsky rekord na 10 000 m - 30:01,09 min.
Štýl podobný Zátopkovmu
Paula zvykne ísť do čela hneď po štarte a túto pozíciu až do záveru neopúšťa. S pribúdajúcimi kilometrami začne svojrázne kymácať hlavou. Jej krok akoby oťažieval, ale medzičasy vždy naznačia, že je kolo čo kolo rovnako rýchla. Paulu prirovnávajú k Emilovi Zátopkovi, hoci jej „parnolokomotívový“ bežecký štýl nie je totožný s československým štvornásobným olympijským víťazom. Azda, obaja nasadzovali, čím boli bližšie k cieľu, rovnaký „trpiteľský“ výraz. Napriek tomu pôsobí štíhla Britka veľmi žensky.
V utorok sa na mníchovskom Olympijskom štadióne Paula občas aj usmievala. Na 10 000 metrov bežala jasne v ústrety európskemu rekordu i prvému veľkému titulu na dráhe. Čas 30:01,09 min je druhý výkon všetkých čias.
Rýchlejšia bola iba Číňanka Wangová (29:31,78 min) v povestnom roku 1993, keď zverenkyne šarlatánskeho trénera Ma vyhrali všetky tituly majsteriek sveta v Stuttgarte od 1500 m do 10 000 m. Vzápätí na Všečínskych hrách v Pekingu posunuli Ázijčanky na týchto tratiach svetové rekordy na úroveň, ktorá sa vymyká zdravému rozumu. Nik ale nič nedokázal, takže platia. V týchto súvislostiach je Paula prakticky neoficiálnou držiteľkou najlepšieho času histórie.
Za rekord ani euro
V Mníchove prekonala Britka šestnásť rokov starý výkon legendárnej Nórky Ingrid Kristiansenovej 30:13,74 min. Vysoká Radcliffová, s typicky hompáľajúcim sa blonďavým konským chvostom zvíťazila vlastne bez súperiek. Druhú, tiež legendárnu Írku Sonju O‘Sullivanovú zdolala o priepastných vyše 46 sekúnd!
Britka patrí medzi najsympatickejšie atlétky. Behá skutočne pre radosť. Vlani v Edmontone bola na čele tých bežkýň, ktoré otvorene protestovali proti štartu Rusky Jegorovovej. Tej totiž odpustili dopingový prehrešok, lebo jej odber vzorky nebol úplne podľa úradných predpisov. Za európsky rekord nedostala Paula ani euro. „Nesúťažím preto. Teraz sa budem snažiť behať na každých pretekoch rýchlejšie a rýchlejšie. Pokorenie polhodinovej hranice je veľmi blízko,“ povedala Radcliffová. „Maratón? Nie je mojou hlavnou disciplínou, takú nepoznám. Baví ma súťažiť na dráhe, ceste i v prírode. Výkon na desaťtisícovke mi vŕta hlavou - musím sa dobre vyspať, a potom sa rozhodnem či v Mníchove pobežím aj na 5000 m.“
PETER FUKATSCH, Mníchov