
Julie Kroneová. FOTO - ARCHÍV
Pondelok 7. augusta 2000 sa nezmazateľne zapísal do histórie amerického i svetového turfu. V ten deň sa totiž v Saratoge Springs (v meste ležiacom asi 250 km od New Yorku) uskutočnila slávnosť, počas ktorej do Siene slávy uviedli prvú ženu - dostihovú jazdkyňu Julie Kroneovú.
Rodáčka z Michigenu (nar. 24. 7. 1963) zaujala miesto medzi takými americkými jazdeckými velikánmi, akými boli alebo ešte sú Eddy Arcaro, Braulio Beaza, James „Tod“ Sloan, Jerry Bailey, Gary Stevens Angel Cordero, Pat Day, John Lodgen, Willy Shoemaker či Lafit Pincay jr.
V dostihových stajniach po celom svete sa odjakživa pohybovalo a pohybuje veľa mladých dievčat, ktoré fascinuje ušľachtilosť, krása a rýchlosť anglických plnokrvníkov, považovaných aj za štvornohých aristokratov. Mnohé pôsobia ako ošetrovateľky koní a pracovné alebo amatérske jazdkyne, ale len niektorým sa podarí získať aj profesionálny angažmán. O amazonkách sa totiž tvrdí, že oproti chlapom majú hendikep v menšej fyzickej sile, v dôsledku čoho hlavne na dlhších dostihoch nevydržia kone v závere vyjazdiť tak intenzívne a razantne, aby tie zvýšili akceleráciu a zvíťazili.
Julie Kroneová sa však nedala ovplyvniť predsudkami a zaumienila si, že svojim mužským jazdcom-kolegom strpčí život. Už sedemnásťročná na hipodróme v Tampa Bay Downs v sedle žrebca Lorda Frakleho vyhrala prvé dostihy a v nasledujúcich rokoch sa svojím jazdeckým umením zviditeľnila do takej miery, že ju turfoví odborníci označili za „prvú dámu dostihového sedla“.
„Julie má obrovskú silu v nohách i v rukách, ale čo ju najviac ctí, to je jej schopnosť odhadnúť koňovi optimálne tempo a potom z neho vyžmýkať posledné sily,“ povedal o skvelej džokejke popredný americký tréner Bob Baffert.
Útla, len 147 cm vysoká a 45 kg vážiaca Julie štartovala počas svojej osemnásťročnej jazdeckej kariéry na 20 470 rovinových dostihoch, z ktorých 3545 vyhrala (ženský svetový rekord) a na ďalších 5949 doviedla kone na druhom alebo treťom mieste. Majiteľom stajní na dotáciách zarobila 81 108 508 amerických dolárov (v prepočte 3,6 miliardy Sk). Z jej najväčších konkurentiek, ktorými boli Karen Rogersová, Patty Cookseyová a Mary Russová, sa okrem poslednej žiadnej inej nepodarilo počas sezóny vyhrať milión dolárov.
Julie je dodnes jedinou americkou džokejkou, ktorá vyhrala niektoré dostihy „trojkoruny“. V roku 1993 v New Yorku na chrbte Colonial Affaira triumfovala na slávnych Belmont Stakes a 20. augusta toho istého roku na hipodróme v Saratoge vyrovnala rekord Angela Corderu a Rona Turcotteho, keď počas mítingu vyhrala päť dostihov. Jej osobný rekord je však šesť prvenstiev počas jedného popoludnia, čo vytvorila 19. augusta 1987 v Monmouth Parku.
Počas osemdesiatych rokov minulého storočia patrila Julie Kroneová k najpopulárnejším americkým športovkyniam a 22. mája 1989 sa jej fotografia objavila aj na titulnej strane prestížneho amerického magazínu Sports Illustrated, čo je pocta, ktorá sa dostane len výnimočným športovým osobnostiam. Vo svojej zbierke ocenení má aj titul Najväčšia osobnosť turfu (1988), Najlepšia športovkyňa roku 1993, Osobnosť týždňa (1993) a v ankete Najlepšia športovkyňa 20. storočia sa umiestnila na 23. mieste. Vrcholom všetkých pôct však bolo už spomínané uvedenie do saratogskej turfovej Siene slávy, v ktorej je doteraz len 82 najslávnejších amerických džokejov a medzi nimi ona - jediná žena!
Do sedla na chrbát koňa „vyhodila“ Julie jej mama Judy, ktorá z nej chcela mať drezúrnu jazdkyňu. Vtedy trinásťročná dievčina však už mala bližší vzťah k dostihom, lebo ju fascinovali výkony skvelej džokejky Dony Burtonovej, ktorá rovnocenne súperila s najlepšími americkými jazdcami. Ochotne preto prijala ponuku trénera Clarence Picoua, ktorý pripravoval kone na známom hipodróme Churchill Downs v Louswille (beží sa na ňom aj slávne Kentucky Derby) a pod jeho vedením usilovne rozvíjala svoj jazdecký talent. Postupne začala dostávať príležitosti jazdiť aj kone iných trénerov, takže počas svojej kariéry pilotovala mnohé štvornohé hviezdy, akými boli Anguilla, Boom Town Girl, Classy Mirage, Rubiano, Tactical Advantage, Colonial Affair a iné.
Prvá dáma dostihového sedla naposledy zoskočila z chrbta koňa 25. apríla 1999. S manželom sa usadila na ranči v Santa Monice v Kalifornii a začala sa venovať novému povolaniu - komentovaniu televíznych prenosov z dostihov. Určite na veľkú radosť mnohých chlapov-džokejov, pre ktorých bola viac než rovnocennou súperkou a konkurentkou.