Amazonky na bratislavskej Veľkej cene

V súčasnosti existuje len veľmi málo športov, v ktorých spolu súťažia ženy s mužmi. Jedným z nich je jazdectvo, v ktorom na skokových a drezúrnych súťažiach, ale aj v pretekoch všestrannej spôsobilosti (military) rovnocenne o víťazstvo bojujú príslušníci

oboch pohlaví.

Ženy na chrbtoch koní však nie sú žiadnou zvláštnosťou. Už krátko po tom, čo František I. Štefan Lotrinský - manžel cisárovnej Márie Terézie - začal v Kopčanoch stavať žrebčín (1736), uskutočnili sa v okolí Holíča a rakúskeho Schlosshofu (na pravom brehu rieky Moravy oproti Devínskej Novej Vsi) prvé parforzné hony, na ktorých sa v sedlách koní zúčastnili nielen páni, ale aj ich urodzené manželky.

Tragický pád olympioničky

Jazdeckou priekopníčkou v bývalom Československu bola komtesa Immaculata (Lata) Brandisová (nar. 26. júna 1895). Keď sa v roku 1927 prihlásila na štart Veľkej pardubickej steeplechase, mužom sa to nepáčilo a oponovali, že tieto dostihy nie sú vhodné pre „nežné pohlavie“. Proti jej štartu podali protest na Československý Jockey Club, ktorý sa o radu obrátil až do kolísky turfu. Anglický Jockey Club odpovedal: „Z našej strany nie sú žiadne námietky proti štartu komtesy Immaculaty Brandisovej v prekážkových dostihoch. Predpokladáme však, že bude mať oddelenú šatňu od mužov.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lata Brandisová o desať rokov neskôr s polokrvnou kobylou Normou Veľkú pardubickú vyhrala a dodnes je jedinou ženou, ktorá to na týchto slávnych prekážkových dostihoch dokázala.

Na Slovensku bola jednou z prvých parkúrových jazdkýň rodáčka z Kostolian nad Hornádom Matylda Pálfyová (nar. 11. marca 1912). Bola aj prvou Slovenkou, ktorá získala na olympijských hrách medailu. V Berlíne (1936) bola členkou čs. družstva gymnastiek, ktoré obsadilo druhé miesto. O dva roky neskôr na majstrovstvách sveta získala s družstvom titul svetovej šampiónky a vo viacboji jednotlivkýň si vybojovala bronzovú medailu. Od roku 1939 žila Matylda v Bratislave a venovala sa atletike, vodnej turistike a jazdectvu. Tragicky zahynula po páde z koňa 23. septembra 1944 v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé lastovičky

Po roku 1950 začalo v novozaložených jazdeckých oddieloch pribúdať dievčat a žien. Na Slovensku v tom čase k prvým amazonkám v sedle patrili Jarmila Tobolková, Hana Klímová, Marta Šľahorová, Jarka Krumlová, Eva Gabajová a Ružena Lužická, ktoré sa aj na šampionátoch ČSR umiestňovali na medailových priečkach.

V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch ich vystriedala nová generácia jazdkýň, z ktorých najlepšie výkony podávali Ľudmila Ondzíková, Dáša Stehulová, Judita Ďurdiaková, Ružena Mihalovičová, Jožka Sajanová, Dáša Šebíková a Alena Laštovičková, ktorá bola viacnásobnou československou šampiónkou.

Ženy na Grand Prix

V roku 1965 sa v Bratislave uskutočnili prvé medzinárodné jazdecké preteky o Zlatú podkovu, z ktorých vzišla súčasná Grand Prix Bratislava CSIO-W. Počas prvých ročníkov na nich štartovali len muži, až v polovici sedemdesiatych rokov sa parkúr stupňa T (do 150 cm) odhodlala prejsť prvá amazonka Rakúšanka Monika Leitenbergerová a po nej už bola účasť žien v Ovsišti častejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Na pravom brehu Dunaja už štartovali Angličanky, Japonky, Američanky, Belgičanky, Chorvátky, Novozélanďanky, Nemky, Švajčiarky, Dánky, Grékyne a Švédky, z ktorých 25-ročnej výtvarníčke zo Štokholmu Lisen Brattovej-Fredericsonovej sa vlani ako prvej žene v histórii podarilo bratislavskú Grand Prix vyhrať.

Nádejné Slovenky

Na 37. ročníku Grand Prix Bratislava CSIO-W, ktorý sa dnes začína, budú štartovať aj tri nádejné Slovenky: Jana Sláviková (na koni KIM), Monika Štangelová (DAKOTA) a Zuzana Mikušová (LAPAZ). „Mladé reprezentantky aj ich kone sú v dobrej forme, čo naposledy potvrdili na Cene Spiša, kde sa v silnej konkurencii najlepších jazdcov umiestnili na popredných miestach. Verím, že aj v Ovsišti zabodujú a urobia radosť priaznivcom jazdeckého športu,“ povedal tréner družstva Slovenska Juraj Hanulay.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ GRESSNER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu