
Dušan Junek: Z tvorby divadelných plagátov.
BRATISLAVA - „Umenie je zrkadlo, v ktorom sa neuvidíš, ale spoznáš,“ hovorí Dušan Junek. Jeho grafický dizajn spoľahlivo komunikuje s divákom i samotným tvorcom. Či ide o divadelný plagát, firemnú značku alebo knižnú úpravu - vždy sa spoľahlivo pohybuje na území umenia. Inteligentná metafora vyúsťuje v jeho dielach do vtipného zveličenia. Spoločenský dopyt súznie s autorskou zodpovednosťou. Podáva ruku divákovi i klientovi. Ako hovorí, „dobrý grafický dizajn je v hlave tvorcu. Mal by mať dobrý nápad, vizuálne komunikovať a obsahovať autentickú výtvarnú hodnotu“.
Dušan Junek (1943) patrí k slovenským grafickým dizajnérom, ktorých tvorba je oceňovaná aj v zahraničí. Po udelení americkej ceny Danihel‘s Award 2001, ceny Medzinárodnej rady asociácií grafického dizajnu v Bruseli Icograda Achievment Award 2002, získal uplynulý víkend ďalšiu cenu v krátkom čase. Cenu Intersalon 2002 udeľovanú na výberovej medzinárodnej výstave v Českých Budějoviciach dostal Junek za kolekciu umeleckých plagátov vytvorených pre Slovenské národné divadlo v Bratislave a výstavný plagát k svetovému výstavnému projektu World of Friends.
„Ceny sú príjemné, ale nie rozhodujúce,“ hovorí. „Na jeseň života padá lístie aj ceny, ale zima to všetko prekryje. Pri oceneniach je dôležité, kto ju udeľuje a v akej spoločnosti ocenených sa ocitnete. Mám dojem, že najmä pri Icograde to bola dobrá spoločnosť. Navyše, o cene rozhodovali kolegovia, ktorí sú zároveň aj konkurentmi. Vtedy uznanie teší dvojnásobne.“
Hoci sa Dušan Junek pohybuje na širokom poli grafického dizajnu, ťažiskom jeho tvorby sú plagáty. Slovami zakladajúceho prezidenta Bienále grafického dizajnu v Brne Jana Rajlicha, sú založené na výraznom výtvarnom riešení, ktoré neignoruje primárne komunikatívne poslanie plagátu. Vizuálna výraznosť, niekedy dokonca agresivita Junekových plagátov, však nikdy nepotláča komunikatívne posolstvo. Naopak, zvýhodňuje ho. Divák sa dostáva do rafinovaných osídiel autorských pavučín. Je vťahovaný do sveta, kde „imaginácia je prostriedok na uskutočnenie neuskutočniteľného“.
Dušan Junek nezostáva len v polohe autora. Pôsobí aj ako organizátor umeleckého života. Od Dánskeho múzea v Aarhuse dostal ponuku kurátorsky pripraviť reprezentatívnu výstavu českého a slovenského plagátu mapujúcu uplynulých desať rokov. Na expozícii sa predstaví 25 špičkových českých a slovenských autorov so 150 dielami. Po januárovej premiére v Dánsku by sa výstava mala reinštalovať v Prahe a Bratislave.
ĽUDO PETRÁNSKY