Je pravdepodobné, že Michalko previerkami neprešiel, lebo zamlčal, že bol na kurze na vysokej škole KGB v Moskve. V dotazníku treba uviesť každý pobyt v zahraničí nad tridsať dní a aj akékoľvek kontakty s cudzími spravodajskými službami.
Šimko s prvým rozhodnutím NBÚ nesúhlasil a odvolal sa. Druhé rozhodnutie však už pravdepodobne prijme. Minister zatiaľ nechcel povedať, dokedy bude Michalko vo funkcii, lebo vedúci úradu je na dovolenke a minister ho chce informovať ako prvého.
„V mojom živote určite nie je nič také, čoho by som si bol vedomý, že by ma po dvanástich rokoch po revolúcii robilo nedôveryhodným,“ povedal Michalko v rozhovore pre SME po prvom rozhodnutí úradu.
Michalko kurz zamlčal, aj keď mu úrad dotazník niekoľkokrát vrátil: „Kurz bol tri týždne na fakulte Dzeržinského, týždeň sme boli v Bielorusku v Minsku po stopách druhej svetovej vojny, môžem vám povedať mená. Tam boli všetci funkcionári. Tí, ktorí mali niečo s ŠtB, tam boli dlhšie - tri, šesť, deväť mesiacov.“
V jeho osobnej karte sa však uvádza, že bol povolaný na dvojmesačný kurz pre okresných policajných náčelníkov od 1. júna do 27. júla 1998.
Riaditeľ Úradu pre dokumentáciu zločinov komunizmu Marián Gula si nepamätá, že by nejaký okresný policajný náčelník odmietol absolvovať podobný kurz: „Vtedy sa nevedelo, že to raz bude podmienkou previerky. Nebol dôvod to odmietať.“
Michalko tvrdí, že nikdy nespolupracoval s ŠtB, hoci často cestoval do zahraničia ako reprezentant Slovenska v behu na lyžiach. V Cibulkových zoznamoch sa nachádza meno Ján Michalko s krycím menom Lesák, chýba však dátum narodenia.
Michalko sa s úradom bude pravdepodobne súdiť: „To nemôžem prehrať. Je to čisté, verte mi. Ja nemám problém odísť, ale prečo by som to robil? Vediem normálny život, v ničom určite nelietam.“
(mož)