
Posledný atentát, pri ktorom zahynulo dieťa, vyvolal v Španielsku pobúrenie. Spoločnosť žiada činy.
FOTO - TASR/EPA
áciu ETA.
Po celej krajine sa organizujú protestné zhromaždenia a verejná mienka žiada od vlády pravicového premiéra José Maríu Aznara trest. V odpovedi na pobúrenie dal Aznarov kabinet najavo, že uplatní nedávno prijatý zákon o politických stranách a že zakáže politické krídlo ETA - koalíciu Batasuna. Vraj preto, že sa nedištancovala od víkendového teroru a že hovorca koalície Arnaldo Otegi počas tlačovej besedy zodpovednosť za útok zhodil na Aznara. Vo včerajšej reakcii na snahu španielskej vlády poslať Batasunu do ilegality, Otegi vyzval na „demokratický odpor proti španielskemu štátu“.
Už deň po atentáte Aznar prerušil dovolenku a vyhlásil, že nie je ochotný viac znášať, aby „odpad ako lídrovia Batasuny voľne chodili po uliciach ako autentickí frajeri“. „Nehovorím o pomste, ale o spravodlivosti,“ dodal.
Batasuna označila bombový atentát za „bolestný“. Jeho autorov však neodsúdila. „Stratám na životoch sa malo a mohlo vyhnúť, keby sme všetci dokázali zracionalizovať konflikt, ktorý trvá už dve storočia,“ povedal hovorca Batasuny Arnaldo Otegi.
Verejná mienka, poháňaná smrťou malého dieťaťa, tlačí Aznara ďalej. Vláda sa preto rozhodla proti Batasune postupovať na viacerých frontoch. Podľa španielskej legislatívy by mal o zákaze strany rozhodnúť Najvyšší súd po odporučení vlády a generálnej prokuratúry. Dovoľuje aj to, aby sa ku prípadu vyjadrili poslanci. Aznar chce, aby zákaz Batasuny vyšiel z parlamentu, a preto hľadá podporu aj v opozičných politických stranách. Opoziční socialisti už napríklad uvítali mimoriadne parlamentné zasadanie.
Prokuratúra už od ministerstva spravodlivosti dostala dokumentáciu v prípade Batasuna. Podľa denníka El Mundo sa v nej spomína 7 konkrétnych prípadov, podložených dôkazmi. Ide napríklad o záznam z tlačovej besedy, na ktorej hovorca Batasuny - Arnaldo Otegi zhodil zodpovednosť za atentát v Santa Pole na Aznara a povedal, že „sa to môže opakovať i v budúcnosti“. Ďalej obsahuje videozáznam, na ktorom odmietol atentát odsúdiť ďalší hovorca Batasuny v baskickej Vitorii. Zahŕňa i vyhrážky Batasuny na adresu starostky mesta Lasarte.
Sudca Baltasar Garzón, ktorý je v povedomí svetovej verejnosti známy z prípadu bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta, sa pripojil k výzvam, aplikovať zákon o politických stranách. „Nezavedenie zákona by bolo podvodom. Zákony nie sú napísané na to, aby skončili v šuplíku alebo knižnici, alebo na to, aby sa na ne zabudlo,“ dodal podľa BBC. (taa)