Bagdad sa pred vojnou snaží zachrániť minister zahraničných vecí Nádží Sabrí Ahmad.
FOTO - REUTERS
Otázka dnes neznie, či Spojené štáty spolu so spojencami zaútočia na Irak. Generál Tommy Franks už položil na pracovný stôl amerického prezidenta Georgea Busha správu o útoku, ktorú vypracovali v Pentagone. Franks viedol americké útoky v Afganistane a rovnako to má byť aj v Iraku.
Otázka znie kedy a ako
Ale Irak sa ešte stále snaží vyhnúť vojne, v ktorej nemôže vyhrať. Prezident Saddám Husajn vie, že druhá konfrontácia s Američanmi pravdepodobne bude znamenať jeho koniec. GeorgeBush junior má dokončiť dielo, ktoré začal operáciou Púštna búrka jeho otec.
Bush a jeho najspoľahlivejší spojenec, britský premiér Tony Blair, práve začali letnú dovolenku. Blair sa venuje manželke, ktorá v pondelok spontánne potratila. Celkom sa ale nedá vylúčiť, že v nadchádzajúcich dňoch v ústraní obaja odobria definitívnu podobu útoku. Ten môže prísť ešte tento rok, ale aj na budúci.
Iracká diplomacia sa zatiaľ snaží Američanov zastaviť intenzívnou diplomaciou. Pokus s pozvaním zbrojného inšpektora OSN Hansa Blixa na technickú diskusiu o obnovení inšpekcií do Bagdadu odmietli Američania aj generálny tajomník OSN Kofi Annan. Išlo by o rozhovory o rozhovoroch. Spojené štáty nezobrali vážne ani opakovanú pozvánku pre amerických kongresmanov. Saddámovi Husajnovi šlo zjavne len o to, aby naťahoval čas a vyhol sa tak ničivému útoku.
Annan požaduje splnenie rezolúcie Bezpečnostnej rady, aby Irak najskôr bez podmienok navštívili zbrojní inšpektori OSN, ktorí majú potom do 60 dní rozhodnúť, aké otázky musí Bagdad zodpovedať o chemických, biologických, jadrových a raketových programoch. Annanov postoj podporuje americké odmietnutie irackej ponuky.
Diplomatický klin
Najvyšší irackí predstavitelia sa teraz snažia vraziť klin medzi najbližších spojencov - Spojené štáty a Veľkú Britániu. Prezident George Bush si podľa irackých diplomatov v Londýne dovolí zaútočiť aj napriek zahraničnej kritike. Ale len vtedy, ak bude mať po boku Tonyho Blaira.
Iracký minister zahraničných vecí Nádží Sabrí Ahmad je pripravený vycestovať do Londýna a „stretnúť sa s akýmkoľvek britským oficiálnym predstaviteľom“. Nádeje irackých diplomatov sú ale zrejme zbytočné.
Zmeškali loď
„Zmeškali správnu loď,“ povedal pre britský denník The Guardian nemenovaný diplomat. Napriek tomu, že 52 percent verejnosti je proti útoku, napriek silnému odporu časti diplomatov, politikov a intelektuálov Blair doteraz pevné spojenectvo s Američanmi neohrozí.
Svoju rozhodnosť predviedol už v čase kosovskej krízy, keď podporoval vojenský útok na Juhosláviu dôraznejšie ako Bill Clinton.
Britský predseda vlády síce nie je o nutnosti ofenzívy v Iraku presvedčený skalopevne ako Američania, nenechá ich ale osamote.
Najskôr však bude požadovať čo najširšiu podporu medzi ďalšími členmi NATO. Do hry sa určitým spôsobom vloží aj OSN. V Bezpečnostnej rade ale sedí Čína a Rusko, ktoré použitie sily proti Iraku neschvália.
Prečo chcú zaútočiť?
Irak má veľmi pravdepodobne zbrane hromadného ničenia Pokročil vo vývoji atómovej zbrane Husajn 4 roky nepustil zbrojných expertov do krajiny Bezohľadne potláča menšinových Kurdov a opozíciu Američania sa zatiaľ neúspešne snažia dokázať spojenie Saddáma s teroristami z al-Káidy Ako chcú zaútočiť?
masívny pozemný útok s nasadením až 250-tisíc vojakov letecký útok na vojenské základne a sklady zbraní hromadného ničenia útok na Bagdad zameraný proti Husajnovi a veleniu armády vnútorný prevrat pomocou opozície (veľmi nepravdepodobné)