Mesto sa však nedokáže dohodnúť s miestnou štátnou správou, ktorá vydáva súhlas na odpájanie od centrálneho vykurovania. Mestský úrad sa zase vyjadruje záporne. Vyostrujú sa tiež vzťahy medzi obyvateľmi dotknutých bytov a správcovskou firmou Slobyterm, s. r. o., Stará Ľubovňa. „Podľa ostatného cenového výmeru platím za kúrenie v trojizbovom byte 1542 korún mesačne. Ohrev teplej úžitkovej vody ma vyjde na ďalších 912 korún. Nainštaloval som si však bojler, ktorý mi rovnaký diel práce urobí za tisícku. Čistá úspora predstavuje tisícpäťsto korún mesačne,“ hovorí Vladislav Salamon.
Investičná akcia ho vyšla na 40- tisíc, je schopný získať ich späť za dva a pol roka.
„Dvakrát som žiadal spoločnosť Slobyterm o odpojenie od centrálneho vykurovania. Napokon som sa odpojil sám a dokonca som im poslal aj vodomer z teplej úžitkovej vody, aby mohli urobiť odpočet,“ uviedol.
Odpoveďou na jeho aktivitu bola výpoveď zmluvy o výkone správy od správcovskej spoločnosti. „Od 1. januára 2002 prestaneme pre vás zabezpečovať dodávky studenej vody, odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu a osvetlenie spoločných priestorov,“ píše sa vo výpovedi.
„Zachovali sme sa presne v intenciách Obchodného zákonníka. Ako správca bytového fondu máme právo odpojiť klienta od energií,“ informoval nás riaditeľ spoločnosti Slobyterm Ján Orlovský. „Ja ako správca sa však bez súhlasu prokurátora nemôžem presvedčiť, či žiadateľ o odpojenie od centrálneho zdroja používa vlastný bojler, alebo naďalej čerpá teplú vodu zo spoločných rozvodov,“ hovorí Orlovský. „Ja si zase neviem predstaviť koncoročné vyúčtovanie, keď na ohrev vody i vykurovanie už teraz používam vlastný zdroj a už vôbec nechcem ani myslieť na to, ako budeme existovať bez studenej vody,“ dodal V. Solomon.
ROBERT JURIŠ
HOLÍČ - Azylový dom Emauzy pre ženy a deti, ktoré sa ocitli v krízovej situácii alebo trpia fyzickým a psychickým násilím, otvoril včera v Holíči neinvestičný fond Križovatky. Podľa správkyne fondu Danice Sedláčkovej je zatiaľ otvorený len prvý z troch pavilónov. Po úplnom dokončení bude mať azylový dom kapacitu 33 miest a poskytovať bude kombinované sociálne služby.
Okrem ubytovania pre osamelé matky s deťmi v ňom bude mať priestor aj detské krízové centrum a stanica opatrovateľskej služby. Matky s deťmi bez vlastného bytu budú môcť v azylovom dome stráviť aj niekoľko mesiacov. Krátkodobé útočisko v zariadení nájdu aj tie ženy, ktoré musia neraz uprostred noci utekať z bytu pred násilím opitého manžela, alebo deti, o ktoré sa rodičia krátky čas nemôžu z rôznych príčin starať.
Budovu jaslí za symbolickú korunu ročne poskytol Mestský úrad v Holíči, rekonštrukciu budovy a vybavenie nábytkom dotoval neinvestičný fond. Na prevádzkových nákladoch sa 50-percentným príspevkom bude podieľať aj Krajský úrad v Trnave. (tasr)