minister hospodárstva Ľubomír Harach.
Podľa neho sa už čaká iba na vyjadrenia štátnych energetických podnikov, ktoré akcie vlastnia. „Mám informáciu z riadiaceho výboru, podľa ktorej je cena už definitívne stanovená, zatiaľ ju však nebudem komentovať,“ povedal Harach.
Zatiaľ je známa iba predstava Slovenských elektrární (SE), ktoré očakávajú za ich podiel sumu približne 2,5 miliardy korún. Do navýšenia základného imania pritom všetky energetické podniky, okrem SE aj tri rozvodné elektroenergetické závody a Slovenský plynárenský priemysel, spolu vložili 1,18 miliardy korún.
Konzorcium finančných investorov vedené investičným fondom East Europe Infrastructure Fund, patriaceho do poisťovacej skupiny AIG, získalo exkluzivitu v rokovaniach o kúpe akcií ešte v polovici februára. Minister Harach vtedy ohlasoval ukončenie rozhovorov do týždňa. Časový posun je podľa neho spôsobený diskusiou o spôsobe platby ako i tým, že o návrhu zmluvy sa musia vyjadriť všetky zainteresované slovenské podniky.
Pôvodne mali byť akcie mobilného operátora uvedené na kapitálové trhy. Credit Suisse First Boston, finančný poradca pri predaji, však takýto krok neodporučil a navrhol priamy predaj vybranému investorovi. Dôvodom bol prepad na zahraničných akciových trhoch, na ktorých zaznamenali telekomunikačné spoločnosti výrazné oslabenie svojich akcií.
Pre akcionárov Globtelu je pri výbere nového akcionára rozhodu-júci jeho záujem o strategické investície. Podľa stanov má totiž 36-percentný akcionár právo vetovať či, naopak, iniciovať niektoré strategické rozhodnutia, ako napríklad navýšenie základného imania. To bude potrebné pri ďalších vysokých investíciách, ktoré sa začnú po predaji licencií UMTS.
TOMÁŠ KURTANSKÝ