Bratislava 6. augusta (TASR) - Približne 400 000 zamestnancov sa bude týkať Kolektívna dohoda vo verejnej službe (VS) na rok 2003, ktorú dnes v Bratislave podpísali zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov v tomto sektore. Za jednotlivé zamestnávateľské subjekty pridali svoj podpis na dokument minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Ivan Šimka a predseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Tarčák a za stranu zamestnancov prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Ivan Saktor.
P. Magvaši verí, že dohoda bude dobrým východiskom pre zostavenie budúcoročného štátneho rozpočtu (ŠR) a pre vytváranie stabilnej a kvalitnej VS. Dokument totiž okrem iného zaručuje verejným zamestnancom s výnimkou zdravotníkov nárast tarifných platov od júla budúceho roka o 8 % (v prípade všeobecnej mzdovej tabuľky) respektíve o 5 % (pre pedagógov a niektorých odborných zamestnancov), čím by mal reálny zárobok v tejto sfére vzrásť v priemere o 3 %. Pre pracovníkov ministerstiev, rozpočtových a príspevkových organizácií, vyšších územných celkov (VÚC), obcí, verejnoprávnych inštitúcií a štátnych fondov znamená dohoda aj lepšie zamestnanecké podmienky v porovnaní s platným Zákonníkom práce. Od budúceho roka budú mať oproti zákonníku napríklad o týždeň dlhšiu dovolenku (okrem materských škôl) a kratší čistý pracovný čas v rozsahu maximálne 37,5 hodiny týždenne. V prípade dvojzmennej prevádzky to bude 36 a štvrť hodiny a pri práci v troch zmenách najviac 35 hodín týždenne. Okrem povinného dvojmesačného odstupného pri ukončení pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti alebo zrušenia zamestnávateľa budú mať zamestnanci nárok aj na ďalšie odstupné vo výške jedného až troch platov a tým, ktorí dovŕšili vek 45 rokov a vo VS robili najmenej 15 rokov, by sa malo spomínané odstupné navýšiť ešte o ďalšie tri platy. Pri odchode do dôchodku počíta dohoda s vyplatením odchodného vo výške dvoch platov, kým Zákonník práce zaručuje len jednomesačný zárobok. Predmetom kolektívnej dohody je aj príspevok zamestnávateľov na doplnkové dôchodkové poistenie vo výške najmenej 2 %, ak pracovník uzavrie zmluvu s poisťovňou v budúcom roku.
Ako sa uvádza v texte kolektívnej dohody, táto nadobudne účinnosť súčasne s účinnosťou zákona o ŠR na rok 2003, "v ktorom sú zohľadnené výdavky, súvisiace s podmienkami zamestnania" v nej uvedených. Ako upozornil P. Magvaši, v opačnom prípade teda nebudú jej konkrétne ustanovenia pre zamestnávateľov záväzné. "Nebudeme vyžadovať plnenie tých článkov, ktoré nebudú premietnuté v štátnom rozpočte," spresnil. Minister financií SR František Hajnovič v tejto súvislosti ubezpečil, že s obsahom dohody súhlasí a bude ju rešpektovať pri príprave rozpočtu. Signatári dohody zároveň vyjadrili presvedčenie, že aj budúci parlament prijme taký zákon o štátnom rozpočte, ktorý umožní dokument plniť. Podľa súčasných prognóz by malo uplatňovanie kolektívnej dohody ako aj samotného zákona o VS stáť ŠR na budúci rok takmer 12 miliárd Sk, pričom požiadavky zamestnávateľov sa budú aj v nadväznosti na nižší objem pracovného času ešte upresňovať. Podľa J. Tarčáka bude potrebné zracionalizovať činnosť úradov samosprávnych krajov, ale aj prijať nových pracovníkov. "Veľký problém vidíme aj v zdravotníctve, pretože sa nezakalkulovalo ako trojzmenná prevádzka," upozornil J. Tarčák. On sám podpísal kolektívnu dohodu za 7 predsedov VÚC, pretože šéf Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman mu nedal na tento krok splnomocnenie. Napriek tomu by mali výhody, plynúce z dohody, platiť aj pre zamestnancov tohto regiónu.
Kolektívne vyjednávať vo VS umožňuje zákon o VS, ktorý začal platiť od 1. apríla 2002. Keďže jeho výsledky ovplyvňujú ŠR na ďalší rok, kolektívna dohoda by mala byť podpísaná každoročne do konca mája. Po polročnom hodnotení vývoja dohody môže ktorákoľvek zo zmluvných strán požiadať o jej zmenu alebo doplnenie. Najnižší plat v základnej stupnici taríf VS predstavuje v súčasnosti 4 800 Sk a najvyšší 15 670 Sk. Pedagogickí a ďalší odborní zamestnanci, na ktorých sa vzťahuje príslušná osobitná tabuľka, zarábajú od 4 800 Sk do 18 300 korún.
* san gl