S tým absolútne nesúhlasím. Palestínske násilie sa dá zastaviť, ak obnovíme odstrašujúcu silu Izraela a ak túto silu v prípade potreby aj použijeme.
Pred mnohými rokmi, skôr, než sme začali diplomatické rokovania s Egyptom a Jordánskom, využili sme vojenskú silu na potlačenie terorizmu vychádzajúceho z týchto štátov. Mesiace pred tým, ako sa v roku 1996 dostala k moci moja vláda, zažil židovský štát hrozné masakre vrátane samovražedných útokov. Keď sa mojej vláde skončilo funkčné obdobie, odovzdala pokojný Izrael. Ako sa nám podarilo obnoviť bezpečnosť? Stal sa Arafat za môjho pôsobenia na poste premiéra sionistom? Ponúkla mu moja vláda veľkorysejšie ústupky? Prirodzene, že nie.
Bezpečnosť sme obnovili taktikou odstrašovania a tým, že sme odmietli akceptovať terorizmus ako neodmysliteľnú súčasť každodenného života.
Arafat chápal tri veci: že som pripravený použiť plnú silu obranných síl proti palestínskym orgánom, dokonca aj odstaviť Arafatov režim. Že moja vláda by jednotne podporila túto politiku. A že táto politika by sa uplatnila napriek medzinárodnému tlaku.
V ohrození svojho režimu Arafat uväznil teroristov a dal pokyny bezpečnostným zložkám, aby zabránili útokom na našich občanov. Nasledujúca vláda sa tejto politiky vzdala a opäť ohrozila bezpečnosť izraelských občanov. Vláda Ehuda Baraka tým, že rokovala pod paľbou a neuvážene sa stiahla z Libanonu, uplatňovala politiku slabosti, ktorá bola charakteristická aj pre vládu, ktorá podpísala dohody z Osla.
Aby sme obnovili taktiku odstrašovania, musíme urobiť tri veci: Izrael musí byť pripravený použiť všetky prostriedky, aj keby to znamenalo koniec palestínskej samosprávy. Arafatovi nezáleží na palestínskom ľude, ale určite mu záleží na tom, či prežije jeho režim. Vláda sa musí zjednotiť na tejto politike, ktorú podporí väčšina národa. Izrael musí vysvetliť medzinárodnému spoločenstvu, že uplatňuje základné právo národa brániť svojich občanov.
To, že Washington je dnes zaangažovaný v boji proti terorizmu, by malo túto úlohu uľahčiť. Prijatie týchto opatrení by malo zastaviť teror bez toho, aby bolo nutné odstrániť palestínsku samosprávu. Ak však Arafat nepochopí, o čo ide, jeho nástupca to určite pochopí: žiaden palestínsky režim, ktorý bude terorizovať Izrael, neprežije.
Východisko dohôd z Osla - že môžeme uzavrieť mier s OOP, lebo sa vzdala zámeru zničiť Izrael - bolo chybné. Musíme sa vrátiť k mieru založenému na odstrašovaní: k silnému Izraelu, ktorý je pripravený brániť sa a využiť svoju silu.
Náš národ sa ocitol na dejinnej križovatke. Prvý raz za celé desaťročia časť arabského sveta verí, že je možné poraziť židovský štát. Opäť ho musíme presvedčiť o opaku. Naša ochota prijať vojnu nervov, ktorej nás chce vystaviť Arafat, len podkope našu taktiku odstrašovania a vtiahne nás do širšieho regionálneho konfliktu. V konečnom dôsledku je súčasný konflikt skúškou nášho národného odhodlania. Plne dôverujem vôli národa, ktorý stáročia prekonával horšie prekážky, než je Arafatova skorumpovaná junta.
BENJAMIN NETANJAHU, bývalý premiér Izraela (krátené)
Los Angeles Times Syndicate