
Populárneho prezidenta Muhammada Chattámáího dnes Iránci pravdepodobne zvolia na ďalšie štyri roky. FOTO - TASR/AP
Cesta, ktorú začal pred štyrmi rokmi prvý prezident reformista v konzervatívnom a teokratickom Iráne, bude zrejme pokračovať ďalej. Prieskumy verejnej mienky prorokujú Muhammadovi Chattámímu, že aj druhýkrát v prezidentských voľbách jasne zvíťazí so ziskom okolo 70 percent hlasov. Ostatným ôsmim kandidátom dávajú slabé šance dokonca aj na to, aby si vynútili prvýkrát v iránskej histórii druhé kolo prezidentských volieb a spochybnili Chattámího širokú popularitu.
Chattámí sľuboval svojim voličom pokračovanie v „neodvrátiteľnom“ procese reforiem, viac slobody slova a liberálnejšie zákony a viac spravodlivosti. „V tejto krajine sú ľudia, ktorí presadzujú potláčanie slobody, aby prežilo náboženstvo, ale sú tu aj ľudia, ktorí pokladajú za dôležité potlačiť úlohu náboženstva, aby prežila sloboda,“ povedal asi pred mesiacom. Chattámí však samotnú podstatu islamského štátu nikdy nespochybňoval, podľa neho v ňom môže žiť sloboda a viera vedľa seba.
Moc duchovných je tabu
Popularitu súčasného prezidenta dokazuje euforická nálada na jeho predvolebných zhromaždeniach. Časť Iráncov stojí za ním preto, že verí jeho pomalému procesu premien, je ochotná trpezlivo čakať a nerobí si ilúzie, že mocný klérus sa dá vyraziť zo sedla za mihnutie roka. Iní ho podporujú práve preto, že je svojou politikou niekde v strede - je klerikom, ktorému je cudzí náboženský fanatizmus rovnako ako príliš liberálne zmýšľanie.
Medzi tými, ktorí by privítali rýchlejšie tempo zmien, sa však ozývajú hlasy, že Chattámí vlastne vyhovuje duchovným vodcom, ktorí len trochu povolili uzdu a dovolili reformistom zaujať isté, z hľadiska moci zanedbateľné pozície, aby sa vyhli vlne nespokojnosti. Hovoria, že reformisti za prvé štyri roky Chattámího vlády zašli najďalej, ako sa v danom systéme zájsť dalo, a že ďalšie zmeny sú možné, len ak sa nanovo zadefinuje vzťah štátu a náboženstva. Toto tabu Chattámí zatiaľ nikdy neporušil. Je otázne, či sa odváži vykročiť týmto smerom počas druhého štvorročného mandátu.
Radikálni reformisti boli vyradení
Do dnešných volieb, v ktorých bude 40 miliónov iránskych voličov rozhodovať, či poveria Chattámího aj druhým mandátom, sa pôvodne zaregistrovalo 817 kandidátov. Strážna rada, najvyšší orgán duchovenstva, však napokon pripustila k voľbám len deviatich, okrem Chattámího väčšinou konzervatívcov. Zo súboja boli vyradení všetci stúpenci radikálnych reforiem, medzi nimi aj niekdajší Chattámího blízky spojenec a dnes rival Ibrahím Asgharzídí.
Hlavným kandidátom konzervatívnych síl je bývalý minister práce Ahmad Tavakolí. Okrem neho sa ostatní konzervatívni kandidáti už niečím líšia od staršej generácie duchovných. Napríklad tým, že nedémonizujú Západ a chcú s ním mať dobré vzťahy - vrátane USA. Naznačuje to, že premeny sa už začali v kruhoch konzervatívnych duchovných, kde sa už začalo otvorene diskutovať o veciach, ktoré boli nedávno ešte tabu.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ