BRATISLAVA - Žatva je na Slovensku ukončená približne na 80 percent a už dnes je jasné, že hektárové výnosy budú nižšie ako vlani. Vyplýva to zo včerajšieho aktuálneho prehľadu rezortu pôdohospodárstva o stave žatevných prác. V šiestich okresoch - Komárno, Galanta, Nové Zámky, Nitra, Dunajská Streda a Trnava - je žatva ukončená a z týchto okresov má náš denník k dispozícii aj konečné údaje.
Cenovo najzaujímavejšiu pšenicu už pozbierali z bezmála 90 percent plochy a jej priemerná úrodnosť je len štyri tony na hektár. Je to o pol tony menej ako vlani. Menšie hektárové výnosy sa dosiahli doteraz pri raži (o 600 kg menej ako vlani) a repke (o 200 kg menej), kým hektárové výnosy jačmeňa sa nezmenili (4 tony na hektár) a ovos sa zvýšil o 100 kg na hektár.
Ako sa očakávalo, najlepšie výsledky dosiahli tie južné okresy, v ktorých sa žatva začala skôr - okrem okresu Galanta je všade priemerný hektárový výnos nad štyri tony. Nižšia úroda sa očakávala najmä v dôsledku poveternostných podmienok. V tomto roku úrodu neohrozili žiadne živelné pohromy, dlhotrvajúce sucho a teplo v závere vegetácie je však príčinou menších a menej kvalitných zŕn, čo sa odrazilo aj na hektárových výnosoch. Zatiaľ nie je jasné, ako sa tohtoročné výsledky prejavia v hospodárení farmárov a agropodnikateľov, podľa predstaviteľov rezortu pôdohospodárstva sa však vlaňajší zisk (vôbec prvý po desiatich rokoch) asi nezopakuje.
V troch okresoch - Svidník, Rožňava a Humenné - sa po zbere asi polovice úrody ukazuje najnižší hektárový výnos, všade pod tri tony, pričom v Rožňave tohto roku nedosahuje ani dve tony.
Podobne ako v obilninách aj pri niektorých druhoch ovocia sa ukazuje tohtoročný vplyv počasia. Jarné mrazy zapríčinili nedostatok marhúľ a broskýň. Ich tohtoročná ponuka na trhoch je nízka, čo takmer zdvojnásobilo ceny za kilogram oproti vlaňajšku. Nad očakávanie však dopadol zber hrachu. Pozbieraných je bezmála 90 percent s výnosom 2,8 tony na hektár, čo je o dvesto kilogramov na hektár viac ako vlani. Podľa informácií z rezortu pôdohospodárstva zatiaľ agrárna samospráva nehovorí o prípadnom zvýšení poľnohospodárskych dotácií. „Zákonný nárok by na to ani nebol, ale v niektorých oblastiach je možné, že regionálne komory budú chcieť kompenzovať straty z počasia,“ povedal nám zdroj z rezortu pôdohospodárstva. (lsz)