Reagoval tak na úvahy o otvorení diskusie o dopredaji akcií energetických podnikov podpredsedom vlády pre ekonomiku Ivanom Miklošom.
„Ak sa štátu podarí vybudovať dobrý Úrad regulácie sieťových odvetví, tak si môžeme dovoliť predať zvyšné majetkové účasti štátu,“ skonštatoval Jurzyca. Predpokladom úspechu v budovaní regulačného úradu však podľa neho je, že „štát vie, čo chce v tejto oblasti dosiahnuť“.
„Jedna vec sú predstavy a druhá prax,“ uviedol ekonóm a poukázal na uplynulých desať rokov, keď štát nedokázal presunúť kompetencie v sieťových odvetviach na nezávislý úrad. Predstava súčasnej vlády o činnosti regulačného úradu, ktorý má prevziať regulačné cenové a vecné kompetencie v energetike od budúceho roku, by podľa Jurzycu priniesla transparentnosť do zainteresovaných odvetví.
V prípade doprivatizácie akcií strategických podnikov je podľa Jurzycu súčasne potrebné zvažovať použitie príjmov z predaja týchto akcií. „Treba zabezpečiť, aby tieto peniaze neprešli do spotreby, a čo sa stane, ak by sa tieto zdroje prejedli,“ upozornil šéf INEKO.
Doprivatizácia strategických podnikov by bola možná len v prípade novelizácie zákona o veľkej privatizácii, podľa ktorého musí zostať v portfóliu štátu minimálne 51 percent akcií každého strategického podniku. Súčasná vláda už predala po 49 percent akcií strategického prepravcu ropy Transpetrol, prepravcu plynu SPP, ako aj troch rozvodných energetických podnikov.
Nadobúdatelia akcií týchto strategických podnikov majú na základe zmlúv so štátom predkupné právo na akcie, ktoré zostali v portfóliu štátneho Fondu národného majetku. (tasr)