„Keď som išiel do Latinskej Ameriky prvýkrát, myslel som si o sebe, aký som hrdina,“ hovorí turistický sprievodca Peter Ondrejovič. „A tam som stretol maturantku z Nemecka, ktorá sa vybrala sama na okružnú cestu po Južnej Amerike na päť mesiacov.“
Aj v exotických krajinách, ako je Južná Amerika alebo Ázia, stretnete osamelých bežcov, dvojice aj skupinky ľudí, ktorí spoznávajú krajinu sami, len s cestovnou príručkou v ruke. Niekedy môžete naraziť aj na rodiny s deťmi. „Raz sme silvestrovali v horách v 3500-metrovej výške a s nami bol manželský pár s ročným bábätkom a ďalšia rodina, ktorá pravidelne cestuje aj s dvoma dcérami. Ja som začínal tak, že som behal po Amerike sám, neskôr som robil sprievodcu ľuďom, ktorí sa chceli len tak túlať po krajine alebo paraglajderom. Slovákov s deťmi som ešte nestretol. Ale u iných Európanov to nie je nič nezvyčajné a už takto začínajú cestovať aj české rodiny.“
Peter Ondrejovič by si vedel predstaviť v pralese aj rodinu s deťmi. „Veľa záleží od toho, na čo je človek zvyknutý. Ak chodíte často táboriť a na túry, menší výlet do pralesa sa dá zvládnuť. Okrem toho ja každú cestu pripravujem ľuďom takpovediac na želanie. Len musia sami vedieť odhadnúť svoje sily. Stalo sa mi už, že zákazník sotva vládal niesť svoju telesnú schránku. Potom samozrejme nemal z výletu dobrý pocit a bol nespokojný.“
Cesta do juhoamerického pralesa teda nemusí byť iba snom. Ale keď krajinu dobre nepoznáte, najlepšie je nájsť si spoľahlivého sprievodcu, ktorý pozná jazyk, miestne pomery a najmä ceny. Ináč sa vám môže ľahko stať, že vás doslova ošklbú.
Peter Ondrejovič si myslí, že prírody, zvierat ani domorodcov sa netreba báť. „Problémy robia ľudia v mestách a nie zvieratá. Ja tvrdím, že posledné zviera, čo ublížilo človeku, bol vlk v Červenej čiapočke.“
(gal)