Pobúrenie veľkej časti izraelskej verejnosti a politikov spôsobili aktivity organizácie mierových aktivistov Guš Šalom. Organizácia zaslala pätnástim armádnym veliteľom s vyššími hodnosťami listy, v ktorých ich informuje, že ich konanie počas operácií na západnom brehu môže byť považované za vojnový zločin. Guš Šalom navyše pohrozil, že môže žalovať Izrael na Medzinárodnom súdnom tribunále pre vojnové zločiny v Haagu.
Organizácia vytvorila monitorovaciu skupinu. Tá zbiera sťažnosti na konanie armády od palestínskeho obyvateľstva a monitoruje mediálne vystúpenia armádnych činiteľov.
Listy odsúdili takmer všetci členovia izraelskej vlády. Premiér Ariel Šaron požiadal generálneho prokurátora o preverenie činnosti organizácie a stanovisko k legálnosti jej krokov. Podľa ministra dopravy Reuvena Rivlina organizácia podkopáva aktivity armády vo vojnových časoch. Poslanec Knesetu Mossi Raz označil listy za „nechutné a irelevantné“ a tvrdí, že podľa logiky, ktorú uplatňuje Guš Šalom, každý veliteľ izraelskej armády na palestínskych územiach pácha vojnové zločiny.
Mieroví aktivisti sa bránia tým, že zber informácií nie je trestný a tvrdia, že izraelská armáda na okupovaných územiach uplatňuje princíp kolektívnej viny, čo je v rozpore s medzinárodným právom.
Izraelská armáda v posledných týždňoch vyvíja veľké aktivity na ochranu svojich vojakov pred obvineniami z vojnových zločinov. Obmedzuje ich mediálne vystúpenia, zakazuje uvádzať celé mená vojakov, ktorí sa zúčastňujú na operáciách na okupovaných územiach.
Len pred dvoma dňami podpísal Izrael dohodu s USA o nevydávaní svojich občanov do tretích krajín za účelom predvedenia pred Medzinárodný trestný tribunál pre vojnové zločiny. Obe krajiny vyzvali medzinárodne spoločenstvo, aby sa k tejto dohode pridalo. Dohodu za Izrael podpísal minister zahraničných vecí Šimon Peres. Povedal, že krajina, ktorá nebojuje proti terorizmu, nemôže súdiť krajinu, ktorá tak robiť musí.
PRE SME - JANA MIKUŠOVÁ, Haifa