Nezamestnanosť, finančná kríza, systém vzdelávania, zahraničná politika. Všetky dôležité heslá, s ktorými včera vládnuca sociálna demokracia (SPD) predčasne odštartovala predvolebnú kampaň, pobledli. V nemeckej politike momentálne vládne jediná téma - takzvaná letecká aféra.
Zoznam čiernych pasažierov
Najčítanejší nemecký denník Bild získal háklivý zoznam. Ide vraj až o stovku poslancov, ktorí lety spoločnosti Lufthansa nevyužívali na služobné, ale na súkromné cesty. Pred každým služobným letom pritom člen Bundestagu podpisuje žiadosť, kde sa uvádza, že let použije výlučne na služobné ciele.
Z politického života sa už stiahol poslanec Zelených Cem Özdemir, ktorý lietal na účet daňových poplatníkov spolu so svojou priateľkou a rodičmi. Rezignovala aj hviezda postkomunistov Gregor Gysi, a to za rodinný výlet na Kubu. Šéf poslaneckej frakcie Zelených Rezzo Schlauch, ktorý s rodinou letel na dovolenku do Thajsku, odstúpiť odmietol, vrátil ale peniaze za letenky - asi 7000 eur.
Vláda zaútočila na Bild
Súkromné výlety za peniaze daňových poplatníkov je v predvolebnom čase príliš výbušná téma. Po prvom šoku sa tak mnohí začali pýtať, kto politickú bombu načasoval. Údaje o prominentných pasažieroch Lufthansy predsa chráni zákon.
Vládne strany, ktoré bojujú s nepriazňou voličov, prešli do protiútoku. Nemecký kancelár Gerhard Schröder a šéf diplomacie Joschka Fischer obvinili Bild zo špinavej kampane proti koalícii. Iný poslanec za SPD dokonca hovoril o verejnej poprave.
Bild sa bráni tým, že na zozname sú mená zástupcov všetkých politických strán. Je tam aj predseda Bundestagu Wolfgang Thierse, šéfka kresťanských demokratov (CDU) Angela Merkelová či šéf poslaneckej frakcie FDP Wolfgang Gerhardt. Dotyční ale preukázali, že leteli na služobné cesty, na ktoré pozvali aj ich životných partnerov.
Tvrdenie denníka podporil aj zväz daňových poplatníkov, ktorý na zneužívanie služobných letov upozornil administratívu parlamentu v septembri minulého roka - a tiež predložil menný zoznam. Pravdepodobne ten istý, ku ktorému sa teraz dostal najčítanejší nemecký denník.
Müntefering žaluje
Generálny tajomník SPD Franz Müntefering už podal trestné oznámenie - na Bild, na zväz daňových poplatníkov i na Axela Müllera. Müller bol donedávna členom zväzu daňových poplatníkov a len pred niekoľkými dňami sa stal spolupracovníkom podpredsedu liberálov (FDP) Jürgena Möllemanna. Natíska sa preto otázka, či nové zamestnanie nezískal ako protislužbu za isté informácie. Müntefering všetkých obvinil, že zoznam získali ilegálnou cestou a porušili tak zákon na ochranu dát.
Bild bráni nemecká tlač
Na stranu Bildu sa už postavilo 11 šéfredaktorov zvučných médií, ako sú Frankfurter Allgemeine Zeitung, Focus, Welt či Stern. Podľa šéfredaktora magazínu Spiegel je tzv. letecká aféra zatiaľ len veľmi trápnou záležitosťou. Politický problém by sa z nej stal, keby politici v predvolebnej panike zaútočili na slobodu tlače.
Aférou by sa mala onedlho zaoberať aj nemecká tlačová rada, ktorá bude skúmať, či spravodajstvo Bildu nebolo jednostranné. Téma by totiž podľa rady mohla ovplyvniť blížiace sa septembrové voľby.
Aj bleskové prieskumy verejnej mienky naznačujú, že by mohla. Až 56 percent Nemcov žiada hlavy tých politikov, ktorí služobné lety zneužívali. Opačného názoru je 39 percent respondentov.
MIRIAM ZSILLEOVÁ