
Schröder: „Keďže chceme vyhrať, tak aj vyhráme.“ FOTO - REUTERS
Aké mal dôvody? Prinútili ho najmä prieskumy verejnej mienky. V posledných týždňoch jeho sociálni demokrati strácajú. Doteraz tesný súboj sa zrazu stal jasnou záležitosťou v prospech opozičných konzervatívnych kresťanských demokratov na čele s Edmundom Stoiberom.
Schröder sa v rodnom Hannoveri tváril napriek tomu víťazne: „Keďže chceme vyhrať, tak aj vyhráme.“ Jeho slová počúvalo asi 5000 ľudí.
Šance sociálnych demokratov (SPD) však nie sú práve najlepšie: podľa výsledkov najnovších prieskumov by spolu s ich súčasným koaličným partnerom - Zelenými nezískali v parlamente väčšinu. Zachrániť sa chcú obrovskou kampaňou. V najbližších siedmich týždňoch chce SPD zorganizovať vyše 400 volebných podujatí, Schöder precestuje 47 miest.
Schöder vo svojom prejave prekvapujúco ostro napadol hospodárske elity, ktoré podľa neho plienia malého človeka, pričom niekoľko špičkových manažérov nosí domov miliardy a milióny odstupného. „Namiesto hry na piatu kolónu opozície by sa mali podnikatelia skôr starať o vytvorenie pracovných miest,“ povedal Schröder. Pred štyrmi rokmi sľúbil predseda sociálnych demokratov znížiť počet nezamestnaných zo štyroch na tri milióny. Nepodarilo sa mu to. V súčasnosti je v Nemecku okolo 4,1 milióna nezamestnaných.
Kancelár ďalej zdôraznil koniec neobmedzenej solidarity s Amerikou. V súvislosti s prípravami na vojenskú kampaň proti Bagdadu žiadal politickú koncepciu pre budúcnosť Iraku: „Nie sme k dispozícii pre dobrodružstvá.“ Kandidát opozičnej CDU/CSU Edmund Stoiber vyzval Schrödera, aby nerobil zo zahraničnej politiky volebnú tému.
Bol to dobrý začiatok, charakterizoval jeden z prítomných poslancov SPD Schröderov otvárací prejav. Či sa ním zvráti doterajší klesajúci trend je však viac ako otázne.