Lidové noviny, Praha 2002
Viac ako 1200 mien známych ľudí, ktorých životy sa prepojili s dejinami francúzskej metropoly. Štyristopäťdesiat parížskych ulíc, uličiek, bulvárov, námestí či nábreží, kde žili a tvorili slávni miestni umelci. Nakladateľstvo Lidové noviny tak ponúka netradičného sprievodcu umeleckým Parížom. Teda nijaké nákupné centrá, hotely. Osudy spisovateľov, básnikov, maliarov, sochárov a bohémov sú tu spojené s miestami, kde žili, o ktorých písali a ktoré spracovávali výtvarne.
Tomaž Šalamun: Slovesá Slnka
Drewo a srd, Bratislava 2002, preložil Karol Chmel
Obsiahla zbierka prináša ucelený výber z poézie najvýznamnejšieho súčasného slovinského básnika. V jednej zo svojich básní o sebe hovorí: „Som hrdlo sveta, v ktorom sa rozpúšťa glej.“ Prekladateľ Karol Chmel sa o tomto výroku vyjadril, že je celkom presnou definíciou básnikovho tvorivého aktu: autor oznamuje celému svetu, že je básnikom a že je ním preto, lebo ním byť musí. Napriek častému používaniu irónie a sebairónie si môžeme byť istí, že o svojom poslaní je hlboko presvedčený, verí, že vďaka jeho básňam sa svet zmení.
Guido Knopp: Hitlerovi bojovníci
Ikar, Bratislava 2002
Už od prvých dní Hitlerovej diktatúry mnohí poprední dôstojníci zatvárali oči pred narastajúcim terorom nacistov. V opojení z prvých víťazstiev si mnohí z nich sľubovali slávu, uznanie, kariéru. Len máloktorí boli ochotní akceptovať varovné slová generála Becka, že vojenská poslušnosť generálov má „svoje medze tam, kde im ich vedomie, svedomie a zodpovednosť zakazuje splniť rozkaz“. Väčšina sa odvolávala na tradičnú vojenskú poslušnosť. Táto kniha sa pokúša nájsť odpoveď na otázku, čo priviedlo mužov ako Rommela, Paulusa, Canarisa a ďalších k tomu, aby sa dali do služieb hroznej vojny? Čo vedeli o zločinoch režimu a do akej miery boli do nich zapletení? Kam až siahala ich poslušnosť?
Aleš Cibulka: Nataša Gollová. Život tropí hlouposti
Nakladatelství Slávka Kopecká, Lidice 2002
Pravdivý, dojemný, dramatický a hlavne smutný životný príbeh veľkej hviezdy českého filmu mapuje jej úspešnú krátku profesionálnu kariéru, ale tiež krutý pád a následné osamotenie. Táto talentovaná, inteligentná a skvelá herečka sa narodila do prepychu a bohatstva, skončila však v chudobe, závislá od alkoholu, bez rodiny a priateľov. Publikum na ňu však nezabúda.
Vladislav Moulis: Běsové ruské revoluce
Dokořán, Praha 2002
V celom rade malých medailónov známych i menej známych predstaviteľov sovietskeho režimu sa kniha snaží analyzovať korene boľševického zla. Medzi zachytenými postavami tak nájdeme najvyšších prominentov typu Lenina či Stalina, šéfov tajnej polície Dzeržinského, Jagodu alebo Beriju, neslávne známeho prokurátora Vyšinského, ale tiež „biológa“ Lysenka či ideologického strážcu kultúry Ždanova a mnohých ďalších.
Jack London: Biely tesák
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2002, preložil Otakar Kořínek
V jednom zo svojich najkrajších príbehov, po ktorom už takmer storočie siahajú mladí i starí, London pútavo rozohráva motív priateľstva v drsných podmienkach krásnej, ale zradnej aljašskej divočiny. Hoci jeho hrdina Biely tesák pochádza zo samého jej srdca, musí sa podriaďovať nielen vlčím, ale aj ľudským zákonom. Na vlastnej koži spoznáva dobro i zlo, jeho prežitie závisí nielen od jeho inteligencie, ale hlavne od schopnosti prispôsobiť sa okolnostiam vo vlčej a ľudskej svorke.