
Minuloročný záber z „anarchistického“ divadelného festivalu Fringe. Od zajtra bude na festivale uvedených viac ako 150 hier. Mnoho z nich bude o 11. septembri. FOTO – REUTERS
EDINBURGH – Kultúra v Edinburghu nepozná, čo je to uhorková sezóna. V tejto škótskej metropole sa v auguste rozbieha množstvo festivalov. Avšak najväčšiu pozornosť pútajú dva z nich, divadelný Edinburgh Fringe Festival a Edinburgh International Festival.
Hneď zajtra sa začína Fringe festival, ktorý je tento rok venovaný 11. septembru. „Nikdy v minulosti sme nemali takýto špecifický program. Ani vtedy, keď zomrela princezná Diana, alebo keď spadol berlínsky múr,“ povedal riaditeľ festivalu Paul Gudgin, podľa ktorého bude táto téma na Fringe jasne dominovať.
So svojou hrou sa predstaví Tina C, ktorá predvedie drsný pohľad na to, ako médiá manipulovali s katastrofou. Hollywoodski herci Tim Robbins a Susan Sarandonová zahrajú drámu The Guys od manhattanskej novinárky Anne Nelsonovej. Tá sa nechala inšpirovať príbehom šéfa požiarnikov, ktorý bojoval s písaním nekrológov padlých kolegov.
Newyorskí univerzitní študenti dali dohromady Projekt 9/11 o tom, ako táto tragédia zasiahla jednotlivcov. Iná hra The Jumpers, vychádza zo svojho názvu – niektoré obete z dvojičiek dali prednosť skoku z okna pred smrťou v mrakodrape. Gudgin verí, že sa na tento ročník predá po prvýkrát viac ako deväťstotisíc vstupeniek. Katalóg hier je široký od Macbetha v japončine až po mjanmarský bendžový orchester.
Fringe vznikol v roku 1947 na základe vzbury divadelníkov proti oficiálnemu International festivalu. Na uliciach, v krčmách a sálach mesta môžu hrať divadlá z celého sveta, ale pobyt a miesto konania akcie si musia zaplatiť z vlastného vrecka.
O týždeň neskôr, 11. augusta, sa začína Edinburgh International festival. Mával nálepku exkluzívnej, trochu neprístupnej akcie. Tento rok sa chce otvoriť čo najviac záujemcom. „Na programe sú unikátne svetové premiéry, na ktoré sa schádzajú diváci z celého sveta, ale aj veci, ktoré sú určené skôr pre domáce publikum,“ hovorí riaditeľ festivalu Brian McMaster. Sľubuje napríklad drahú operu, i sériu koncertov, na ktorú si zaobstaráte lístok už za päť libier.
Najambicióznejším prejavom programu je práve nákladná opera: Wagnerov Parsifal v medzinárodnom obsadení a v réžii Petra Steina. Výpočet zvučných režisérskych mien sa však zďaleka nekončí: Luc Bondy bude režírovať Brittnerove Utiahnutie skrutky, známy belgický choreograf a režisér Jan Fabre príde s Labutím jazerom. (peb, reuters)