Srbsko a Srbsko bojujú o moc

Triumf nad diktátorom Slobodanom Miloševičom neznamenal, že v Juhoslávii vyhrala demokracia. Víťazná Demokratická opozícia Srbska (DOS) mala tú lopotnú historickú zmenu „len“ nezvratne odštartovať. Lenže DOS nebola štandardná koalícia, ale účelový zlepene

c osemnástich malých odbojných strán, ktorý stratil svoj pôvodný účel. Tábory prezidenta Juhoslávie Vojislava Koštunicu a premiéra Srbska Zorana Djindjiča sa teraz pripravujú na rozhodujúcu bitku, ktorou budú voľby.

Za obštrukciu - odobratie mandátov

Koštunicova Demokratická strana Srbská (DSS) už vlani odišla z vlády a jej poslanci neskôr ignorovali aj koaličnú prácu v parlamente. Príslušný parlamentný výbor preto tento týždeň zbavil 45 poslancov DSS mandátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ich kreslá si chce rozdeliť zvyšok DOS, v ktorom má hlavné slovo Djindjičova Demokratická strana (DS). Ide už o druhý pokus tohto typu - v predošlom prípade ústavný súd odobratie mandátov zrušil.

SkryťVypnúť reklamu

DSS sa bráni tvrdeniami, že ide o novú diktatúru. DS argumentuje politicky: DSS sa predsa de facto pripojila kopozícii, a tak je teraz aspoň „ľuďom jasné, kto je vo vláde a kto v opozícii“ (Djindjič). Premiér sa obhajuje tak, ako v prípade urýchleného vydania Miloševiča do Haagu, pre ktorý vypukol prvý veľký spor medzi ním a zväzovým prezidentom: ide o budúcnosť krajiny, o naliehavú záchranu reformy.

Srbsko verzus Srbsko

Kto teda „de facto“ vládne v Srbsku? Je to Zoran Djindjič. Populárnejší je tu však Vojislav Koštunica. Boj týchto dvoch politikov vidí britská BBC ako vzájomný zápas Srbska a Srbska. Srbska Belehradu, hladného po západných hodnotách, a Srbska vidieka, ktoré túži po tradičnej vlastnej ceste.

Svoje o oboch súperoch vie predseda parlamentu Dragoljub Micunovič, ktorý v utorok navrhol ako riešenie predčasné parlamentné voľby. V 80. rokoch stál pri vzniku DS, skutočne prvej demokratickej strany v postkomunistickom Srbsku a dobre pozná svojich bývalých straníckych kolegov. DS najprv opustil Koštunica, keď si založil vlastnú, až do pádu Miloševiča marginálnu straničku DSS. Djindjič zasa vytlačil Micunoviča z vedenia DS a sám sa stal predsedom. Mnohí Srbi mu však majú za zlé jeho politické saltá, a zásadového Koštunicu si vážia viac.

SkryťVypnúť reklamu

„Politické spolužitie je tu zložité. Nemáme dejiny demokracie, vždy tu bol silný muž, silný vodca,“ mieni Micunovič.

Kampaň vypukla

Či srbský parlament vôbec bude schopný fungovania, ani nie je príliš dôležité. O serióznej práci na reforme už nejaký čas sotva môže byť reč. Situácia pripomína predvolebnú kampaň. Djindjič hrdo vyhlasuje, že je na voľby pripravený - ale podľa analytikov vychádzajú prieskumy skôr v jeho neprospech.

Koštunicovi sa zasa kreslo prezidenta srbsko-čiernohorskej Juhoslávie s postupným oddeľovaním Čiernej Hory čoskoro doslova rozpadne pod zadkom. Ak chce zostať vo vysokej politike, musí presadnúť inam. Špekuluje sa o jeho kandidatúre v septembrových voľbách na prezidenta Srbska. Zatiaľ ju nepotvrdil. Napriek jeho popularite je momentálnym favoritom juhoslovanský vicepremiér Miroljub Labus - človek Zorana Djindjiča.

SkryťVypnúť reklamu

Ako na Slovensku?

Vylúčenie poslancov DSS z parlamentu pripomína historický márny pokus HZDS vylúčiť z parlamentu vlastných odpadlíkov, Demokratickú úniu. Parlamentné obštrukcie však v normálnej demokracii nie sú dôvodom na stratu mandátu, ktorý poslanci dostali od voličov, nie svojich straníckych predákov.

Núka sa ešte jedna paralela - ak sa Koštunica stane srbským prezidentom, spadne srbská výkonná moc do známeho klepca: vypukne mocenský zápas prezident - premiér. Zostáva dúfať, že súperi nesiahnu po obľúbených balkánskych praktikách.

V každom prípade Srbom zatiaľ niet čo závidieť.

BAŠA JAVŮRKOVÁ

FOTO - REUTERS

Vojislav Koštunica

Prezident JZR, pôvodne expert na ústavné právo, neodmieta diskusiu ani spoluprácu s postmiloševičovskou opozíciou. Bol proti vydaniu Miloševiča do Haagu a trval na dôslednom dodržiavaní platných, i keď kontroverzných zákonov. Vo voľbách môže získať aj hlasy z Miloševičovho tábora.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO - TASR/AP

Zoran Djindjič

Srbský premiér, predseda DS. „Muž činu“, pragmatik, ktorý vydal Miloševiča do Haagu napriek faktu, že to bolo v rozpore s juhoslovanskou ústavou. Obhajoval sa tým, že bez jeho rozhodnutia by krajina nedostala životne dôležitú finančnú pomoc Západu. Západ ho pokladá za záruku reforiem.

Popularita oboch klesá, Koštunica je však stále prvý až druhý najobľúbenejší politik v Srbsku, kým Djindjič to nikdy nedotiahol na popredné priečky. (bj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu