* Sviatkom ľudového umenia – 27. ročníkom Podroháčskych folklórnych slávností žije tento víkend hornooravská obec Zuberec. Predstaví sa tam vyše tridsať folklórnych súborov a skupín, 960 účinkujúcich zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Chorvátska a Bulharska.
Dnes sa festivalový program začne v zubereckom Múzeu oravskej dediny o 14.00 h prehliadkou krojov a sprievodom folklórnych súborov na amfiteáter. Po ňom sa tam bude prezentovať jedenásť súborov a ľudových hudieb predovšetkým z regiónu Oravy.
Prvá augustová nedeľa bude ráno od 8.30 h patriť sviatočnej furmanke. Po nej zvony kostolíka v Múzeu oravskej dediny zvolajú veriacich o 9.30 h na svätú omšu. Program v amfiteátri otvorí privítanka a po nej vystúpia v amfiteátri deti s programom nazvaným Husličky hrajte, nožičky tancujte! Detské súbory vystriedajú oravské folklórne skupiny, ktoré oživia svadobné zvyky. Podroháčske slávnosti vyvrcholia v nedeľu o 14.00 h galaprogramom.
Pre návštevníkov je pripravený jarmok ľudových remesiel. Výrobu tradičných predmetov tam bude predvádzať a predávať vyše štyridsať ľudových tvorcov z rôznych kútov Slovenska.
Zo Zuberca do areálu slávností v Brestovej bude premávať kyvadlová autobusová doprava, v sobotu je dovolený aj vjazd osobných áut.
KOŠICE
* Odpočinok na úteku je názov výstavy litografií českého výtvarníka Jiřího Šalamouna, ktorú sprístupnili v historickej budove Východoslovenského múzea v Košiciach. Expozícia pozostáva z 26 farebných litografií, ktoré Šalamoun vytvoril v rokoch 1973 až 2000. Sú súčasťou širšie koncipovaného cyklu výstav Českého múzea výtvarných umení v Prahe.
Šalamoun, ktorý patrí k popredným predstaviteľom českej modernej grafiky, sa narodil v roku 1935. Absolvoval Akadémiu výtvarných umení (AVU) v Prahe a Vysokú školu grafiky a knižného umenia v Lipsku. Jeho rôznorodá tvorba siaha od voľnej grafiky, ilustrácií a plagátov až ku kreslenému filmu. Je autorom známych filmov ako Maxipes Fík, Sestřeničky, Láááska či Román mourovatého kocoura. Výstava, ktorú pripravilo České centrum v Bratislave, VSM prezentuje v rámci osláv 130. výročia svojho vzniku.
* S prierezom celoživotnej tvorby maliara Vladimíra Šimanovského sa môžu oboznámiť návštevníci Zvolenského zámku, kde Slovenská národná galéria usporiadala výstavu diel tohto slovenského umelca. Výstava nazvaná Výber z tvorby ponúka tridsiatku obrazov, všetko abstraktných olejomalieb, pri tvorbe ktorých sa autor inšpiroval najmä hudbou.
„Šimanovského maľba má tri vizuálne aspekty: senzibilný-impresionistický, konštruktívny-futuristický a mäkký lineárny. Prienik do hĺbky sa však z času na čas nezabudne ozvať v náznakovitej podobe mystickej či religióznej symboliky, predstavujúcej podstatu každej mysliacej živej existencie,“ zhodnotila tvorbu Vladimíra Šimanovského kurátorka výstavy Mária Kovalčíková. Pre charakteristický impresionistický pohľad na svet autorovi poskytli impulzy svetoví velikáni Claude Monet, Eugen Delacroix, August Renoir, ale inšpirovala ho aj slovenská moderna reprezentovaná Mikulášom Galandom či Ľudovítom Fullom. Autor má však svojský prínos zo sveta vnútorných pocitov. Priam mystickú inšpiráciu mu poskytli konkrétne gotické katedrály, kde na obrazoch zachytil vnútornú atmosféru katedrálnych priestorov a preduchovnenú podstatu ich univerzálnej, nadčasovej hodnoty. Vladimír Šimanovský sa narodil 14. októbra 1954 v Bratislave. Koncom 80. rokov odišiel do Kanady, kde intenzívne tvoril, a na Slovensko sa vrátil až v roku 1996. V súčasnosti sa venuje prevažne voľnej tvorbe a maľbe. Výstavu jeho obrazov môžu záujemcovia navštíviť do 16. augusta
TERCHOVÁ
* Folklórne skupiny zo Slovenska, z Čiech, Poľska, Juhoslávie a Švajčiarska sa predstavia na folklórnom festivale Jánošíkove dni, ktorý sa v piatok začne v rodisku Juraja Jánošíka v Terchovej. Najväčším lákadlom 40. ročníka podujatia bude podľa jeho promotérky Silvie Turnerovej sobotňajšie unplugged vystúpenie skupiny Čechomor z Českej republiky v Amfiteátri pod Bôrami. Čechomor sa zaoberá interpretáciou českej a moravskej ľudovej hudby, spracovaním však prekračuje hranice tradičných folklórnych súborov. Divákov určite pritiahne legenda slovenskej populárnej hudby Paľo Hammel, ktorý v piatkovom večernom programe bude hosťom Terchovskej muziky bratov Muchovcov. Herečka Anna Šišková, ktorá v Terchovej prežila roky detstva, vystúpi v piatok v programe Ľudovej hudby Jána Patrnčiaka. Vo vystúpení známeho terchovského muzikantského rodu bratov Bobáňovcov sa v piatok predstaví aj moderátorka a speváčka Oľga Záblacká. Už tretíkrát na Jánošíkových dňoch vystúpi herec a moderátor Ivan Vojtek ako hosť Viliama Mešku.
Mladší diváci si prídu na svoje piatkovým koncertom rockových skupín Arzén a Para a sobotňajším vystúpením funkrockovej skupiny Žena z lesoparku. Jánošíkove dni ponúkajú počas troch dní aj ďalší zaujímavý program. V piatok otvoria v budove obecného úradu výstavu Zdena Horeckého – Krajina Juraja Jánošíka, bude tam aj výstava Viliama Meška a Františka Muchu.
V altánku v Sade SNP v Žiline sa uskutoční popoludní propagačný koncert folklórnych súborov, ktoré budú pozývať divákov do Terchovej. Folklórne skupiny a súbory žilinského regiónu sa predstavia podvečer v šapitó pod Amfiteátrom nad Bôrami. Hlavný program sa začne o 20.30 h a vystúpia v ňom ľudia nejakým spôsobom zviazaní s terchovským krajom. Zábava vyvrcholí hodinu pred polnocou, keď sa začne Country bál.V sobotu sa v šapitó pod spomínaným amfiteátrom predstaví Žena z lesoparku, ale i ľudové a folklórne súbory. V hlavnom večernom programe vystúpia Čechomor i Muzika zo Zakopaného. Potešením pre divákov bude vystúpenie „piatich tenorov“ – Vila Meška, Fera Muchu, Jara Gažu, Laca Hanuliaka a Vinca Krkošku. V nedeľu ráno sa v Kostole sv. Cyrila a Metoda už tradične uskutoční svätá omša za nositeľov ľudových tradícií. O 10. hodine bude nasledovať konský vozový sprievod z Terchovej do Tiesňav vo Vrátnej. Predstaví sa aj vojenský folklórny súbor Jánošík. V záverečnom programe v amfiteátri vystúpi súbor Jezero z Juhoslávie a Toggenburger Original Striichmusig zo Švajčiarska. (tasr)