
Vláda sprivatizuje aj atómové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach. Ešte nie je jasné, či ich predá ako súčasť Slovenských elektrární, alebo či ich vyčlení do samostatnej firmy, ktorej akcie potom ponúkne záujemcom. V každom prípade bude štát od investora žiadať skúsenosti s prevádzkou jadrových výrobných zdrojov na liberalizovanom trhu. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Včera sa začala ďalšia obrovská privatizácia. Fond národného majetku vyhlásil medzinárodný tender na Slovenské elektrárne. O konečnej podobe sprivatizovaných elektrární sa pritom rozhodne až počas súťaže.
Štát deklaruje predať dve jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, dve tepelné elektrárne vo Vojanoch a Novákoch a sústavu vodných elektrární. Všetky tieto závody produkujú 85 percent spotrebúvanej elektriny.
FNM dal investorom na výber. Buď sa budú uchádzať o 46,14 percenta celých Slovenských elektrární, alebo pošlú ponuky na 49-percentné podiely v dvoch ešte neexistujúcich dcérskych energetických firmách. Ak by uspel druhý model privatizácie, štát by predával zvlášť podnik prevádzkujúci atómové a zvlášť konvenčné výrobné zdroje.
V celých Slovenských elektrárňach nechce vláda predať 49 percent preto, že investor by mohol potom pohodlne získať majoritu - stačilo by mu ovládnuť Reštitučný investičný fond s troma percentami akcií elektrární. Hoci investor získa v elektrárňach iba menšinový podiel, FNM mu umožní obsadiť najdôležitejšie manažérske posty vlastnými ľuďmi. Štát bude mať svojich zástupcov v dozornej rade. Odborníci predpovedajú, že záujem o výrobu elektriny budú mať tí investori, ktorí sa uchádzali pred niekoľkými týždňami o privatizované energetické rozvodné závody. Čakajú, že záväzné ponuky na elektrárne doručia medzi inými aj Electricité de France alebo nemecké energetické giganty E.ON a RWE. Z Británie by sa o kúpu mohli uchádzať spoločnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúčený záujem talianskeho Enelu, španielskej Union Fenosa či belgického koncernu Tractebel, ktorý kontroluje francúzska skupina Suez.
Vláda vyzvala potenciálnych strategických investorov, aby prejavili svoj záujem do 12. augusta vo firme PricewaterhouseCoopers, ktorá je privatizačným poradcom štátu. Predbežné ponuky by mali potom investori poslať do 26. septembra. Zmluvu o predaji elektrární teda budú už podpisovať zástupcovia novej vlády. TOMÁŠ VELECKÝ