Volajú neplatičom aj niekoľkokrát denne a bombardujú ich nezriedka obscénnymi pripomienkami. Situácia je vážna a dlžníci si myslia, že by s tým právnici už dávno mali niečo robiť.
Ďalšia z metód vymáhačov je osobná stráž pred dverami dlžníka, kým nevyjde a nezaplatí. Kto sa dáva zapierať, čaká ho pred domom varovanie v podobe mŕtvej mačky alebo psa.
O nervy, pochopiteľne, prichádzajú predovšetkým príbuzní a známi dlžníkov a radšej potom za nich zaplatia.
Právnici sa nato zatiaľ len prizerajú. Kým vymáhači dlžníkov fyzicky neohrozia alebo im nezničia majetok, z právneho hľadiska sa nedá nič robiť, jedine že by sa zmenili miestne zákony.
Komisia, ktorá sa touto problematikou zaoberá, je toho názoru, že by pre vymáhačov mali existovať etické pravidlá a že by toto remeslo mali vykonávať len osoby, ktoré sa môžu vzájomne o dlžníkoch informovať a predísť tak zmluvám s nespoľahlivými klientmi. Podľa štatistík v druhej polovici vlaňajšieho roku pribudlo oproti prvému polroku päťdesiat percent platobnej delikvencie.
Nie je preto nepochopiteľné, že vymáhači pritvrdzujú. Niektorí sa uchyľujú aj k únosom, podpaľačstvu, osobným útokom, natieraniu lepidla na kľučky či pomaľovaniu budov. (čtk)