Slovenské koruny by sa teoreticky mali dať zameniť za inú menu na celom svete. Zákony to dovoľujú. „Slovenská koruna je plne konvertibilná, kúpiť by ju mohli všade,“ povedal hovorca Národnej banky Slovenska Onda. „Otázne však je, či ju aj skutočne berú,“ dodal. Skutočnosť je preto taká, že rovnako ako naše banky a zmenárne nepredávajú meny všetkých krajín, nevykupujú slovenské koruny ani všetky banky a zmenárne v zahraničí.
Absencia slovenskej koruny v ich kurzových lístkoch je daná tým, že by s najväčšou pravdepodobnosťou zostali uložené v príslušnej pokladnici - ťažko by sa zrejme našiel niekto, kto by mal záujem koruny kúpiť. Vo väčšine krajín sveta navyše neprichádzajú so slovenskými bankovkami a mincami vôbec do styku, takže nemusia ani presne vedieť, ako majú vyzerať a nemôžu si byť istí ich pravosťou.
Bežne koruny zoberú jedine v niektorých susedných krajinách, kde cestuje veľa Slovákov a stáva sa, že slovenské koruny si tam kúpi aj turista, ktorý sa chystá neskôr na Slovensko. Peniaze tak netreba meniť pri ceste do Česka, Maďarska a Poľska.
Ďalej sa s našou menou vycestovať neoplatí. „Napríklad v Tunisku, Španielsku, Egypte ani Grécku v zmenárni slovenské koruny nevezmú. V Taliansku koruny prijmú iba niektoré banky,“ hovorí Mária Gallová z cestovnej kancelárie Satur. V Chorvátsku podľa nej koruny zamenia, ale len v banke, napríklad v Bulharsku však už nie.
Podľa Alana Kotalu z Koala Tours sa nájdu zmenárne, ktoré prijmú koruny, aj v Grécku. Spoliehať sa na to ale neoplatí. „Okrem toho kurz je podstatne nevýhodnejší ako tu, napríklad euro stojí 50 korún,“ zdôraznil Kotala.
Jozef Oros z košickej cestovky Orostours tvrdí, že zásadne neodporúčajú svojim klientom vycestovať s korunami a v cieli cesty si ich meniť. Aj podľa neho môže turista s korunami pochodiť nanajvýš v zmenárni, kde však dostane valuty za nevýhodný kurz. Ostatné cestovné kancelárie klientov rovnako vyzývajú, aby si valuty zamenili už doma, ak neplánujú používať platobné karty či cestovné šeky. Ak si peniaze predsa len menia, mali by sa vyhnúť špekuláciám s kurzami, pretože viac konverzií znamená aj vyššie poplatky.
JANA BRONDOŠOVÁ