
Anglická bežkyňa Paula Radcliffová (s číslom 580) vo svojej typickej vedúcej pozícii na čele veľkého poľa vytrvalkýň. Záber je z Hier Commonwealthu v behu na 5000 m, ktorý Radcliffová vyhrala. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Na XVIII. atletických majstrovstvách Európy v Mníchove (6. - 11. augusta) možno očakávať v neoficiálnom súboji o najúspešnejšiu krajinu tradične ostrý súboj medzi domácim Nemeckom, Ruskom a Veľkou Britániou. Júnovú Superligu družstiev vo francúzskom Annecy vyhrali Briti a Rusky, Nemecko bolo v oboch prípadoch druhé.
Ostrovania súťažia momentálne na Hrách Commonwealthu v Manchestri. Skvelé vizitky poslali trojskokan Jonathan Edwards a vytrvalkyňa Paula Radcliffová. Legendárny 36-ročný svetový rekordér (18,29 m), úradujúci olympijský víťaz i majster sveta Edwards síce v sezóne dva razy prehral, ale najdlhšie výkony roka patria jemu. V nedeľu dosiahol na britských hrách 17,86 m, pred dvoma týždňami v Štokholme doskočil na 17,78 m.
Radcliffová možno pobeží 5 i 10 km
Do nečakane skvelej formy sa dostala na päť a desať kilometrov už skôr maratónkyňa Paula Radcliffová. Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Northwichu v Cheshire zabehla 14. apríla v Londýne druhý najlepší čas histórie 2:18,56 h a začala sa silnejšie presadzovať svojím ojedinelým tempárskym štýlom i na dráhe. Čas z Manchestru z nedele na 5000 m 14:31,43 min je jasne najlepší v tohtoročných svetových tabuľkách a iba o dve sekundy horší, ako je európsky rekord Rusky Jegorovovej z vlaňajška. Vysoká Paula váha, či sa v Mníchove prihlási na oba najdlhšie behy na dráhe. „Momentálne si myslím, že skôr áno. Ak to ale nebudem zvládať, pobežím desiatku,“ povedala Radcliffová. V tejto súvislosti je iste zaujímavé, že na mníchovskom Olympijskom štadióne pre 69 250 divákov (organizátori zatiaľ predali na ME 130-tisíc vstupeniek) pobeží maličká Rumunka Gabriela Szabóová iba 1500 metrov.
Szabóová si dvojštart odpustí
Dvadsaťšesťročná atlétka z transylvánskej Bystrite rezignovala z dvojštartu ako na vlaňajších majstrovstvách sveta v Edmontone, kde síce zvíťazila na 1500 m, ale na 5000 m bola až ôsma. „Druhá súťaž by jej zobrala mnoho síl, ktoré by jej chýbali v druhej časti sezóny. V Mníchove chceme isté zlato. Gabriela sa pripravuje na taktický beh,“ oznámil plány čerstvej európskej rekordérky na 3000 m (19. júla bežala v Monaku za 8:31,42 min) jej holandský manažér Jos Hermens, ktorý má pri tvorbe programu svojej širokej skupiny stopercentne hlavné slovo.
Britské šprintérske vrásky
Hry Commonwealthu priniesli Britom i vrásky na čele. Momentálne najrýchlejší muži Európy, 24-ročný Dwain Chambers a 19-ročný Mark Lewis-Francis dobehli resp. sa dopotácali v Manchestri na chvoste - prvý z nich na poslednom mieste za 11,09 s, druhý na predposlednom za 10,56 s. Chambersa odniesli na nosidlách, Lewis-Francis odkríval s bolestivou grimasou a rukou na boľavom lýtku. Zatiaľ ale neprenikli správy, že toto duo v Mníchove nebude.
Na britských hrách neuspel ani 35-ročný svetový rekordér na 110 m prek. (12,91 s) Colin Jackson, ktorý prehral s Juhoafričanom Bownesom. „Princ z Walesu“, ako pre sympatické správanie a precíznu prekážkarskú techniku Colina prezývajú, sa ale iste v Mníchove pokúsi dosiahnuť štvrté európske prvenstvo v rade. Podľa odborníkov bude jeho najväčším súperom Lotyš Olijars.
Sebavedomí Nemci
Nemecké nádeje sú široké, rovnomerne rozdelené na technické disciplíny a behy. Domáci si veria. Náladu v tábore charakterizujú napríklad slová prekvapujúceho strieborného medailistu z MS 2001 v Edmontone na 400 m (za Bahamčanom Moncurom) Inga Schultza. Dvadsaťsedemročný atlét s basketbalovými mierami (201 cm/96 kg) síce hovorí, že dobrý bude Poliak Plawgo i Rus Borzakovskij, ktorý sa rozhodol prekvapujúco pre túto disciplínu pred jeho špecializovanou osemstovkou, ale stručne oznámil: „Som skvele pripravený, v Mníchove sa mi bude dariť.“ Momentálne Ingo oddychuje v Berlíne, kde povzbudzuje na plaveckom európskom šampionáte svoju priateľku Antje Buschschulteovú.
Feofanovová: víťazstvo i rekord?
Rusi vysielajú do Mníchova vyše stočlennú výpravu. Sú v nej majsterky sveta Sadovová (disk), Jegorovová (5000 m), O. Ivanovová (chôdza) a osem lídrov tohtoročných tabuliek - Zagorodnyj (kladivo), Makarov (oštep), Feofanovová (žrď), Pečonkinová (400 m prek.), Olejnikovová (trojskok), Kriveľovová (guľa), Nikolajevová (chôdza), Kotovová (diaľka). Dvadsaťdvaročná Svetlana Feofanovová bude na Olympijskom štadióne jedinou reálnou adeptkou na prekonanie svetového rekordu americkej žrdkárky Dragilovej 481 cm. Moskovčanka posunula v tejto sezóne hodnotu európskeho rekordu dvakrát na súčasných 478 cm.
Železný ešte nemá európske zlato
Samozrejme, favoriti i atléti s veľkým očakávaním sa nájdu aspoň v polovici zo 47 zúčastnených výprav. Fenomenálny český svetový rekordér (98,48 m), majster sveta (trikrát) a olympijský víťaz (tiež tri razy) Jan Železný sa netají, že pri veľkom súťažení zostáva najmä preto, že ešte nemá európsky titul. Desaťbojársky kráľ svetových tabuliek, prvý muž, ktorý pokoril deväťtisícbodovú hranicu (vlani v Götzise 9026 b.) Roman Šebrle vyhlásil priamo: „Do Mníchova si idem pre titul, nič iné ma nezaujíma.“
Talianske družstvo má v rámci projektu „Maglia Azzurra“ takmer sto členov i favoritov - bývalého majstra sveta na 400 m prek. Moriho, kladivára Vizzoniho a predovšetkým veľmi silné chodecké tímy na čele s majstrom sveta 1995 na 20 km Didonim.
Španieli prídu so skvelými bežcami na stredné a dlhé trate i guliarskym favoritom Martínezom. Poľsko sa predstaví hneď s tromi olympijskými víťazmi zo Sydney - kladivármi Ziolkowským a Skolimowskou i fenomenálnym chodcom Korzeniowským, ktorý v Mníchove opäť skúsi obe trate. Na MS 2001 mu tento výnimočne odvážny kúsok priniesol zlato na 20 km i 50 km.