
FOTO - REUTERS
Hodinu po zaznení zvončeka, ktorý otvoril obchodovanie, sa index Dow Jones prepadol o 1,3 percenta a klesol pod 8600 bodov. Dôvodom boli čerstvé údaje o poklese spotrebiteľskej dôvery. Technologické akcie zostali proti zlým správam imúnne a index Nasdaq, barometer cien technologických akcií, klesol o nepatrných dvanásť bodov na 887,03 bodu.
„Pravdepodobne ešte nie sme v tom bode, ktorý by znamenal stabilitu,“ hodnotí situáciu burzový analytik Brett Gallagher. „Investorom radíme, aby radšej ďalej vyčkávali.“ Zmätený vývoj cien akcií sa stal už aj politickou otázkou. Americké médiá a opozícia vyčítajú ministrovi financií Paulovi O‘Neillovi, že nezískal dôveru v ekonomiku a vo finančné trhy. Po teroristických útokoch vlani v septembri pritom tvrdil, že americký trh dosiahne nové výšiny. Analytici sa teraz namiesto toho pýtajú, kedy sa zastaví pokles.
Prezident George W. Bush za svojím ministrom financií stojí. V kruhoch blízkych Bielemu domu však panuje presvedčenie, že takto to zostane len do novembrových kongresových volieb. Potom príde zrejme čas na O‘Neillov odchod.
Udalosti na amerických burzách trasú trhmi po celom svete. Včera klesli akciové indexy na burzách v Tokiu, Miláne, vo Frankfurte, v Paríži a aj v Londýne.
(tv, cnn, reuters)